V obchodech jsou banány celoročně prodávány za rozumnou cenu a často si je proto kupujeme jako chutné exotické ovoce ke svačině. Pro zdravý život jsou banány přínosné, protože obsahují důležité vitamíny a minerály. V rámci jídelníčku jsou pak výbornou svačinou, která dokáže zasytit. Jediné mínus je u banánů chemické ošetření, aby přežily cestu přes půl světa a na pultech obchodů i tak vypadaly krásně.
Banány jsou plné chemikálií
Při konzumaci banánů, podobně jako při konzumaci kteréhokoliv jiného ovoce koupeného v obchodě, nezapomínejte, že při jejich pěstování, přepravě i skladování byly použity chemické postřiky. Ovoce díky tomu přežije dlouhé cesty i přes půl světa a na pultu obchodů vypadá nádherně. Větší část chemikálií u banánů obsahuje logicky slupka (na ní se aplikují různé postřiky), do dužiny se chemikálie dostávají zejména při pěstování - oproti slupce ale naštěstí v menším množství. Právě proto je dobré si po loupání banánů ihned umýt ruce.
Abyste minimalizovali riziko, že v banánu budete konzumovat i chemikálie, volte ovoce alespoň v "bio" kvalitě.
Banány jsou vhodné pro dietu
Ve středně velkém banánu najdete jenom 110 kalorií, 30 gramů sacharidů a 3 gramy vlákniny. Díky vláknině vás banán zasytí na delší dobu a to pomáhá při dietě.
V zelených nezralých banánech se také nachází rezistentní škrob (cca 3 gramy), který prodlužuje pocit systosti a opět tak snižuje pocit hladu. Při konzumaci zelených banánů ale může právě tento škrob způsobit nadýmání.
Ochutnejte také: Recept na skvělou banánovou zmrzlinu
Banán může zvýšit váš sportovní výkon
Sportovci banány milují jako potréninkové rychlé jídlo. Díky složení banánů - tedy velké mu množství sacharidů, vysokému obsahu hořčíku a malému množství tuků je banán vhodnou svačinou. Pokud hodně sportujete, banány jsou dobrou volbou, jak dodat palivo, antioxidanty a živiny svalům.
Pokus, který skutečně proběhl, také ukázal, že konzumace poloviny banánu každých 15 minut během jízdy na kole byla stejně účinná jako pití sportovního nápoje.
Vůně banánu vás může zasytit
Překvapeni? Podle jedné americké studie opravdu vůně některých potravin způsobuje to, že mozek vnímá toto jídlo jako již snědené. A právě jedním z těchto jídel je banán. Pokud nevěříte, zkuste příště hladoví přičichnout k několika banánům.
Banány vás nakopnou vitamínem B a C
Banán obsahuje až třetinu doporučenné denní dávky vitamínu B6, který je důležitý pro sliznice, ale i správnou funkci svalů. Nedostatek vitamínů skupiny B se projevuje svalovým škubáním - např. cukáním víček, zapomnětlivostí nebo záněty sliznice dutiny ústní.
Když se někdo zmíní o vitamínu C a ovoci, většinou si vzpomeneme na pomeranče nebo jahody. Málokdo ale ví, že jeden banán obsahuje až 12% denní doporučené dávky vitamínu C.
Banány jsou pomoc při průjmech
Díky tomu, že banány jsou snadno stravitelné a nedráždí žaludek ani zažívací ústrojí, jsou vhodné při střevních obtížích. Ne nadarmo se v takovém případě doporučuje konzumovat pouze banány, rýži, jablečnou přesnídávku nebo kaši a suché pečivo.
Čtěte také: Průjmu na cestách se můžete zbavit hned několika způsoby
Banány mají dobrý vliv na krevní tlak
Banán obsahuje cca 420 mg draslíku (cca 9% doporučené denní dávky) a žádný sodík. Takový poměr minerálů je vhodný při snižování krevního tlaku. Vysoký krevní tlak je právě často způsoben vyšším množstvím sodíku ve stravě, a to zejména v podobě soli.
Banány mají dobrý vliv na naši náladu
Díky obsahu cca 27 mg hořčíku (cca 7% doporučené denní dávky) vám konzumace banánu pomůže zlepšit náladu. Při nedostatku hořčíku se totiž často projeví deprese, úzkost nebo podrážděnost.
Čtěte také: Které živiny vám v jídelníčku mohou často chybět
Článek publikován 3.7.2013, aktualizován 27.5.2019