Co je závislost?
I když jste tento pojem v souvislosti s internetem už někdy slyšeli, nejde o oficiální nemoc. To, že nemoc není oficiální, ale neznamená, že nemusí jít o vážný problém. Obecně se za závislost považuje cokoli, co ovlivňuje naše chování do té míry, že se cítíme nekomfortně. Nemusí jít pouze o fyzické projevy závislosti, kdy je nám opravdu špatně z toho, že nemáme přístup k naší "droze". Může jít i o plíživé projevy, kdy se například nedokážeme soustředit na jednu věc, protože se už těšíme na to až budeme u počítače. Důležité je pouze to, že závislost zasahuje do našeho života a má negativní vliv na naše sociální vztahy v reálném světě.
Jak poznat závislost na Facebooku?
Poznat závislost je opravdu těžké, protože jde v podstatě o subjektivní hodnocení. Víceméně stoprocentně se diagnostikovat závislost nedá nikdy. Ona pokud jde o psychiku, je vždy každá rada drahá. Jde o velmi složitou část lidské podstaty a na všechny jedna šablona platit nemůže. O alespoň základní metodu rozpoznání závislosti na Facebooku se pokusil psycholog Michael Fenichel už v roce 2009.
Zkuste si odpovědět na následující otázky:
- Trávíte čas na Facebooku na úkor svého spánku? Ať už ráno, nebo večer
- Trávíte na Facebooku více jak hodinu denně? (zde Michael bral v úvahu celkový čas strávený na internetu v roce 2009. Doba se změnila a tak musíte k otázce přistoupit s dnešním pohledem. Trávíte tedy na Facebooku více než třetinu svého času u počítače, který trávíte odpočinkem?)
- Používáte Facebook ke sledování svých ex-partnerů?
- Věnujete se Facebooku na úkor práce?
- Den bez Facebooku ve vás vzbuzuje nepříjemné pocity a chybí vám?
Schválně si zkuste odpovědět na otázky co nejúpřimněji a jako u většiny takovýchto testů platí, že pokud je na víc než polovinu kladná odpověď máte problém.
Bojujte s tím
Ať už je výsledek jakýkoli, pokud čtete tento článek, možná je čas se zamyslet. život je příliš krátký na to, aby jste jej trávili s anonymními lidmi na úkor těch, kteří si to zaslouží. Reality show jsou plné matek, které jsou raději na sociálních sítích, než by se věnovali svým vlastním dětem. Jistě, vždy je třeba si odpočinout, ale všeho s mírou.
Takže začněte s tím do podlahy:
Pročistěte své přátele a smažte všechny ty, které neznáte v reálném světě. Ten virtuální vám v potížích nepomůže a je zbytečné na něj plýtvat energií.
Nastavte si pevný čas. Hodina denně je až až, tak k počítači sedejte s budíkem a buďte na sebe přísní, žádné přetahování!
Neberte na svá bedra tíhu světa. Tato rada je extra důležitá. Sociální sítě snesou všechno a tak se nenechte zatáhnout do problémů, které se vás netýkají. Zapnete Facebook a všude je plno negativních zpráv? Jděte raději ven a užívejte si toho, že se vás nyní přímo netýkají. Svět není spravedlivý, tak buďte vděční, že patříte mezi ty, kteří se mají dobře.