Buďte realisti
Dávat si vysoké cíle je sice ušlechtilé, ale rozhodně to nepomůže k jejich splnění. Do třetího patra se také nedostanete hned, musíte si pěkně projít všemy patry a prošlapat všemy schody. Jednou z nějčastější chyb je říct si, že zhubnu na XX kilo. Rok má jen omezený čas a většinou, když se nad plánem zamyslíme zjistíme, že XX děleno počtem měsíců v roce dává nesmyslné číslo. Zkrátka zhubnout 5 kilo každý měsíc je nejenom nezdravé, ale ve většině případů i nezdravé. Místo toho si raději stanovte cíl na "zhubnu každý měsíc alespoň 1 kilo". Když se nezadaří, můžeme vše ještě dohonta v jiném měsíci a když naopak cíl překročíme, můžeme mít jen dobrý pocit.
Buďte konkrétní
Vidíte předchozí příklad? Jak je tam hezky konkrétní číslo a ne jen "zhubnu". Pouze s konkrétním číslem se můžete měřit a průběžně se podívat na to jak si na své cestě stojíme. Nemusí jít nutně jen o váhu, ale pokud vám běhe rekapitulace vyběhne namysl, že rodinu skutečně zanedbáváte, nastavte si cíl opět na něco konrétního. Ideální je, když k tomu přidáte i to, jak cíle dosáhnete, takže z "trávit čas s rodinou", bude daleko efektivnější "alespoň jednou za dva týdny vzít rodinu na výlet". Nikdo neříká, že musíte zrovna k moři, čechy nabízejí spoustu možností, ale klidně to může být i nedělní procházka po lese/městě/vesnici. Vše je přece lepší než to, proč zrovna na Nový rok o tom přemýšlíte.
Co je psáno, to je dáno
Říct si, je hezká věc, ale starostí je na jednoho člověka tolik, že zkrátka zapomene. Vezměte kus papíru a plány na tento rok si napište. Držte se předchozích bodů a nepřehánějte to, roků bude víc a času s nimy taky, takže se věnujte jen tomu co vás nejvíc pálí a nenapište seznam na dva listy. Pět cílů je moc, ideální je, pokud se zastavíme na třech, maximálně čtyřech. Vše napište velkým písmem, to pomůže zaměřit se na důležité a taky si plán budete moci vystavoit třeba v pracovně, plán který je na očích funguje dvojnásobně.
Průběžně rekapitulujte
Pokud máte plán vyvěšený, je to o dost snažší, ale i pokud ne, je třeba se k seznamu pravidelně vracet. Nastavte si den v měsíci, nebo týdnu (záleží na typu úkolů) a ten den zhodnoťte jak si vedete. Klidně si úspěchy a neúspěchy připište k seznamu, když totiž třetí měsíc píšete stejný důvod, proč se vám v plánu nedaří, nenechá vás to lhostejnýmy a budete mít silnější motivaci. Navíc, pokud plán visí na očích celé rodině, jsem pod kontrolou a i to nám s motivací pomůže. Nemusíte se bát, u třech úkolů vám rekapitulace zabere pár minut, takže zase tolik času tomu věnovat nemusíte. Hlavním důvodem ale zůstává, že člověk má tendenci vidět věci hůř, než jsou. Při rekapitulaci předchozího roku si většinou vybavíme první nezdary a úspěchy zůstanou trošku v pozadí. Seznam vám u rekapitulace v dalším roku pomůže vzpopmenout si, že vlastně bylo líp, než to teď vypadá.
Chlubte se
I když to není hezká vlastnost, všichni ji potřebujeme, v době sociálních sítí je to navíc o dost snažší. Nebojte se pochválit aříct všem, že se vám daří. Většinou se dočkáte další motivace a pochval a třeba i pomůžete dalším. Představte si status na Facebooku v půlce léta: "tak už mám 6 kilo dolů a jak jde vaše novoroční předsevzetí vám?". Určitě se nad komentáři pobavíte, ale hlavně vás pošťouchne do dalších výkonů. Ostatní už totiž na novoroční předsevzetí dávno zanevřeli a o seznamu si můžou nechat jen zdát.
Přejeme vám hodně štěstí, lásky a hlavně kompletně splněný seznam v roce 2016!
Váš NejFit!