Každý z nás jsme někdy potkali člověka s takovou postavou, kterou bychom chtěli mít i my sami. Častokrát jsme takové setkání přešli s povzdechem "to se někdo má" nebo "no jo, genetika nadělila jiným víc než mně". Přitom dosáhnout svého snu, co se zdravého a hezkého těla týká, nebo také být ve formě, není nijak složité. Chce to jen vědět, jak na to.
Pro splnění vašeho snu nemusíte bezduše dodržovat jakékoliv chytré rady do posledního slova. Chce to jen přemýšlet o tom, co a jakým způsobem pro splnění svého snu děláte. I z tohoto důvodu vám dnes přinášíme pouze nápovědu, abyste svého vysněného cíle lépe dosáhli.
Buďte poctiví
Na začátku takové dlouhodobé snahy, jako je změna životního stylu, je důležité sžít se se všemi změnami tak, abychom co nejdříve a nejlépe dosáhli našich cílů. Kdokoliv, kdo někdy zkoušel shodit pár kilo, nabrat svalovou hmotu nebo dosáhnout formovat postavu, vám potvrdí, že bez poctivého dodržování svých pravidel by toho nedosáhl.
Neexistuje žádná zázračná pilulka ani potravinový doplněk, který by vám vyčaroval to, co chcete. Všechno je to na vás a právě na tom, jak budete dodržovat ta pravidla, která si stanovíte.
Buďte realisti
Dosažení cílů potřebuje rozhodně čas a snahu. A když dojde na stanovení cílů, dávají si lidé často nereálné. Jednoduchým příkladem je stanovení si úbytku váhy – reálně a zdravě je možné shodit cca 1 kg za týden. Mnoho lidí ale takový úbytek váhy neuspokojí, proto si stanoví vyšší cíl. Pak jsou ale zklamaní, že ho nedosahují nebo že po jeho dosažení se rychle váha vrátí. Hledají chybu v tom, jak cvičí nebo co pro dosažení dělají přesto, že to dělají správně. Proto je důležité vědět nejen, jak cvičit, ale i co je reálné dosáhnout.
Dejte si kardio
Cíle už máte, už se i vidíte, jak jste ve formě a nezbývá než se začít hýbat. Většina začátků bývá těžkých, proto je dobré být připraven i na toto.
Ke každému plánu – ať už k hubnutí, formování postavy nebo nabírání svalové hmoty – patří v určité míře i kardio.
Zařaďte proto kardio do svého tréninkového plánu. Ať se bude jednat o jakoukoliv aktivitu, která vám pomůže spalovat - třeba běh, in-line, plavání - nezapomeňte, jak má takový kardio trénink vypadat. Při správně prováděném kardio tréninku byste měli zhluboka dýchat, cítit lehkou námahu, ale stále by pro vás neměl být problém při aktivitě bez obtíží mluvit. Doporučujeme začít s lehčím tréninkem (ne na úkor času stráveným touto aktivitou) a postupně přidávat.
Pokud je vaším cílem zhubnout, měl by kardio trénink převažovat nad tím silovým. Ne ale, že silový vynecháte úplně! Kardiotréninkem totiž většinou namáháte jen oblast dolních končetin a horní část těla by tak zůstala nezpevněná.
Při nabírání svalové hmoty pak kardio na začátek cvičení dokáže nabudit spalování a protáhnout svaly, aby se vám pak lépe cvičilo.
Silový trénink
Znáte ten pocit, když po několika úvodních týdnech rozhýbávání se a najíždění na tréninkovou vlnu konečně cvičíte tak, jak jste chtěli, zvedání činek vám nedělá žádný problém a začne na vás být snaha vidět? Že ne? Pak to musíte vyzkoušet!
O to lepší pocit to je, když víte, jak vaše tělo funguje. Díky svalům spalujete více. Čím více svalové hmoty máte, tím víc vaše tělo spálí kalorií. A lépe bude spalovat i tuky, zvláště když silový trénink doplníte o kardio.
Ořízněte kalorie
Je to prosté – když za den vydáte tolik kalorií, kolik jste přijali, váha zůstane na stejé úrovni. Abyste mohli zhubnout, je potřeba spálit víc kalorií, než přijmete. Jen pro vaši představu – abyste zhubli jedno kilo, musíte spálit přibližně 7.000 kalorií.
Efektivní oříznutí kalorií spočívá v tom, že upravíte jídelníček, abyste tělu dodali více živin za menšího počtu kalorií a zároveň do svého života zařadíte pravidelný pohyb.
Základem jídelníčku musí být pravidelný přísun živin, aby tělo nehladovělo a zbytečně tak neukládalo tuky pro případ nouze – ideální rozestup mezi jednotlivými jídly je 2-3 hodiny. Jednotlivé porce by pak měly mít dobrou nutriční hodnotu, správný glykemický index, rozumné množství kalorií a dostatek vlákniny. Jen si vybrat to, co chutná právě vám, je už na vás.
Dostatek tekutin
Stejně jako zdravý pohyb a zdravá strava je důležité tělu dodat dostatek tekutin. Denně kolem 3 litrů je doporučené množství – ideálně vody nebo neslazených nápojů. Takové množství totiž zajistí, že váš organismus bude dostatečně hydratovaný, všechny procesy poběží tak, jak mají a zároveň se z těla budou lépe odplavovat toxiny.
Nápovědu už znáte a opravdu je jen na vás, jak ke svému zdravému životu přistoupíte. Každopádně v tom nejste sami, máte naši podporu a rádi vám dáme osvědčené tipy, abychom vaši snahu podpořili.