Dejte svému jídlu rozvrh
Když chcete přestat s večerním jezením, plánování jednotlivých jídel vám to usnadní. Musíte se jen rozhodnout, jak dlouho před spaním chcete sníst poslední jídlo (a jaké). Aby se vám dobře usínalo, je rozumné poslední lehčí jídlo naplánovat s odstupem hodiny od plánovaného času, kdy jdete do postele.
Pak už stačí doplánovat zbytek jídel v průběhu dne - s pravidelnými rozestupy 2-3 hodiny právě od posledního jídla. Tohoto plánu se pak pevně držte. Naučíte tak své tělo, že bude dostávat pravidelně potravu a může ji očekávat v přesnou dobu. Po poměrně krátké době - přibližně po týdnu - zjistíte, že už večer nemáte hlad. Tělo si zvyklo na pravidelný přísun živin a nenutí vás dodávat další a další.
Cpete se kvůli emocím nebo stresu? Odveďte svou pozornost jinam
Pokud jste náchylní k emocionálnímu jezení nebo cpaní se kvůli stresu, pomůže vám metoda odvrácení pozornosti. Jak název napovídá, jednoduše zaměříte pozornost na něco jiného než na hlad. Jakmile ucítíte večer nutkání něco si dát, začněte se soustředit na dělání něčeho jiného. Dejte si horkou vanu, sáhněte po dobré knize nebo si zahrajte na počítači oblíbenou hru. Svou mysl zaměstnáte soustředěním se na jinou činnost. Ovšem pozor - večer už nevolte namáhavější činnosti vyžadující příliš pohybu. Taková aktivita by mohla povzbudit váš metabolismus a následně byste zase dostali hlad.
Čtěte také: Honí vás mlsná? Občas jí bez výčitek podlehněte
Hlad je převlečená žízeň
Pokud se zdravým jídelníčkem začínáte, často můžete zaměnit hlad za žízeň. Proto zkuste, když na vás půjde večerní "hlad", vypít sklenici vody nebo si uvařte chutný čaj. Mnohokrát právě samotné doplnění tekutin pomůže od pocitu hladu. Navíc průběžné pití rozumného množství vody pomáhá tělu odplavovat nechtěné toxiny a následně může pomoct i lépe trávit jídlo, které jste během celého dne snědli.
Čtěte také: Vyjídáte večer lednici? Víme, jak tomu zabránit
Zkontrolujte svůj jídelníček
Hlad před spaním je častokrát zapříčiněn nedostatkem některých živin. Tělo si tak říká o to, co jste mu během dne nedokázali dodat. Proto doporučujeme, abyste si začali psát vše, co během dne jíte.
Po několika dnech se pak mrkněte, z čeho se váš jídelníček obvykle skládá - jestli má dostatek všech živin, minerálů a vitamínů. Večeře by pak měla rozhodně obsahovat syrovou nebo jen lehce upravenou zeleninu a dostatek bílkovin třeba v podobě tvarohu nebo sýru typu cottage. Tyto dvě skupiny vám pomohou být nasycený déle. Pokud k večeři chcete v jídelníčku i sacharidy, volte je ve formě malého množství celozrnného pečiva obsahujícího vlákninu.
Čtěte také: Proč vás honí mlsná? Energie, živiny nebo pohyb jsou příčinou
Článek publikován 5.6.2013, aktualizován 2.5.2019