1. Zjistěte, co vám nedělá dobře
Myslíme to vážně. Většině z nás některý druh potravin nedělá dobře. Na vině jsou potravinové alergie nebo intolerance. Ty naše tělo dokáží pěkně potrápit a právě při dietě mohou být i důvodem, proč přestáváme hubnout. Přeci nebudeme jíst to, po čem nám je špatně. Je proto poměrně zásadní vědět, co pro naše tělo není nejvhodnější.
2. Zjistěte, co vám dělá dobře
Stejně jako předchozí bod, i tento vám dokáže při sestavení vhodného jídelníčku hodně napomoci. Neznamená však, že bez přemýšlení vychrlíte sladkosti, které vám chutnají a máte při jejich jezení dobrý pocit. Myslete na to, že vám jídlo chutná i proto, že obsahuje látky, které si tělo žádá. A v neposlední řadě i na to, že existuje vždy více variant jídel nebo potravin - vždy alespoň jedna dietnější a zdravější.
Např. chutná vám čokoláda? Pak si ji připište na seznam pochoutek, které chcete v jídelníčku mít. Myslete pouze na to, že čokoláda je vašemu tělu přínosná, pokud má vysoký obsah kakaa a není přeslazená cukrem.
3. Sestavujte a myslete na sebe
Nyní už máte představu, co vám za potraviny nedělá dobře. Ty rovnou vyškrtněte z jídelníčku a vyhýbejte se jim obloukem. Víte také, které potraviny vám chutnají a dohledali jste i jejich zdravou variantu. Super! Přidejte je na list a těšte se, že si je dopřejete.
Nezbývá nic jiného než... myslet na sebe! Jedině tak dokážete připravit jídelníček, který pro hubnutí může fungovat. Komponujte jídla tak, abyste tělu v průběhu dne dodali vyvážené množství látek. Dietní jídelníček bude fungovat, pokud tyto živiny tělo opravdu dostane, ale také jen v případě, že vás bude samotný jídelníček bavit. Právě tak dokážete mnohem snáze u diety vydržet a úspěšně dosáhnete svého cíle.
Nezapomeňte se mrknout i na další naše články o motivaci nebo články o hubnutí.