Přirozené způsoby, jak nakopnout svou energii

Dostatečně spěte

Je prokázané, že spánek je nejlepší lékař. Tedy alespoň, co se únavy týká. Pravidelný spánek v rozumné délce je rozhodně způsobem číslo jedna v dobíjení energie. Rozumná délka je sice pro každého člověka trochu jiná, ale minimálně sedm nebo spíš osm hodin spánku je úplný základ.

Pokud spíte kratší dobu, nemusíte únavu sice cítit ihned, ale takový krátký spánek na vaši pozornost a soustředěnost vliv rozhodně má.

Kromě pravidelného a dostatečně dlouhého spánku v noci se také doporučuje dát si šlofíka po obědě. Je nám jasné, že ve většině případů během pracovního týdne toto nepůjde, alespoň o víkendu si ale odpočinek dopřejte.

Hýbejte se, ale ne pozdě večer

Může se zdát, že hodina strávená v posilovně plnohodnotným cvičením, na in-line bruslích, kole nebo třeba svižnou procházkou, z vás vysaje i poslední zbytek energie. Opak je ale pravdou. Při pohybu sice zapojíte a namáháte velkou část svalů a ty následně potřebují čas na regeneraci, zároveň se ale do těla uvolňují hormony, rozhýbete krevní oběh a zrychlíte metabolismus.

Probuzení celého těla pomocí pohybu vám dodá energii. Budete se cítit svěžejší a plní elánu. Tento pocit navíc trvá ještě několik hodin po skončení cvičení, kdy tělo pořád vylučuje hormony udržující vás šťastné a zároveň bdělé. 

Naše doporučení proto zní: hýbejte se. A to dosyta. Jen ne později večer. Stav bdělosti by mohl totiž negativně ovlivnit kvalitu spánku. To by pak bylo druhý den kontraproduktivní a cítili byste se méně odpočatí.

Mějte hladinu krevního cukru pod kontrolou

Už víte, proč se cítíte tak unaveni po některých jídlech? Nejradši byste si po nich šli lehnout. A protože v práci to nejde, snažíte se únavu zahnat pomocí kafe. Ideálně s cukrem nebo se sladkým zákuskem.

Zkroťte radši hladinu krevního cukru tím, že budete tělu dodávat jen kvalitní jídlo - tedy takové, které neobsahuje přespříliš cukrů nebo tuků. Právě při jejich zpracování totiž tělo přesouvá veškerou svou energii do trávení, a kvůli tomu se vy cítíte unaveni. Lehko stravitelná jídla nepotřebují tolik energie na své zažívání a vy se po takovém obědě obejdete i bez podpory v podobě kávy nebo coly.

Opačný extrém je hlad. Tělo cítí, že má nedostatek živin, a proto signalizuje, abyste mu je dodali. Zároveň omezuje výdej energie a vy se tak cítíte nejen hladoví, ale i mírně v letargii. A následně i unavení.

Předejděte oběma stavům pravidelnou konzumací zdravého jídla v rozmezí 2 - 3 hodin a únava vás jen tak nepřepadne.


Tyto články vás také zaujaly: