Abychom vás neděsili úplně - vážení je pro sledování vašeho vývoje důležité. Do jisté míry vám může pomoci udělat si obrázek o tom, jestli se vám daří dosáhnout vytyčeného cíle. A to jak při shazování přebytečných kil, tak při nabírání svalové hmoty. Vaše váha je podstatným údajem, který byste měli znát. V kombinaci s dalšími měřitelnými údaji, jako je např. výška, obvod pasu nebo třeba procento tuku v těle, snadno uvidíte komplexní obraz o své postavě, ale i zdravotních rizikách.
Často ale vážení připisujeme extrémně velkou důležitost. Zejména ženy si rády stanovují jako své cíle něco jako: "Potřebuji zhubnout xx kilogramů, abych se vešla do těch starých džín." Přitom samotné shozené kilogramy nemusí nutně znamenat to nejdůležitější pro hubnutí. Stačí vědět, že jeden kilogram tuku má mnohem větší objem než jeden kilogram svalů. Pokud tedy dámy sportují, mohou se do starých džín vejít, i přestože shodí "jen" pár kilogramů. Z váhy jim totiž ubyde více kilogramů tukové tkáně, hodně kilo svalů (s menším objemem) ale také přibyde.
Zdravá frekvence vážení není rozhodně stanovena na 1x denně. Ani 1x za 2 nebo 3 dny. Za tak krátkou dobu nevysledujete z váhy téměř žádnou změnu, a to může být poměrně deprimující. Jendou se před vážením více napijete a hned bude výsledek opticky horší. Koho by také motivovalo to, že se váha vlastně skoro vůbec nemění, přestože na sobě "dřeme" každý den? Taková cesta vede spíš k snížení motivace cvičit a něco s sebou dělat. Nedoporučujeme ji.
Vážit se bohatě stačí 1x týdně nebo dokonce 1x za 14 dnů. Právě za tuto dobu už na váze můžete vidět posun. A nejen na váze! I na ostatních měřitelných údajích, které jsme namátkou zmínili v úvodu, uvidíte posun. Stejně tak při pohledu do zrcadla nebo na fotky "před" a "po". A to už je důvod k radosti. Proto váhu nechte schovanou celý týden a zakažte si na ni stoupnout. Vždyť důležitější než vážení je rozhodně něco jiného - být schopný vidět výsledky i bez pomoci váhy. O tom zdravý životní styl je.