Co všechno způsobuje stres?

Obecně říct, že "poškozuje zdraví" je příliš jednoduché. Vybrali jsme tři následky stresu, které překvapily i nás.

O vlivu dobré nálady na naše zdraví jsme psali v tomto článku. Právě dobrá nálada nebo stres zapříčiňují to, že naše tělo tvoří různé hormony a ty mají za úkol buď držet tělo v pohotovosti a zajišťovat jeho fungování na plný výkon nebo naopak urychlovat regeneraci a nechat tělo odpočívat. Právě tyto hormony jsou také příčinou některých následků stresu.

Stres má vliv na paměť

Vzpomeňte si, kdy jste byli naposledy ve stresu. Třeba v pátek při rodinném nákupu, protože jste zapomněli v obchodě koupit pár důležitých věcí, měli jste zpoždění a chtěli jste ještě doma uvařit večeři a sbalit děti na výlet? V takové situaci se tělo soustředí na maximální pohotovost, ale neukládá tolik informace do krátkodobé paměti. Při pátečním nákupu je tak snadné zapomenout, že jste vlstně chtěli koupit ještě něco navíc nebo třeba, kam jste si odložili klíče od auta.

Řešení? Nestresovat se. Případně si napsat starý dobrý nákupní seznam a pomoct tak paměti.

Stres zpomaluje regeneraci po sportu

Sportovní aktivita má být relaxem. Tělo je při ní dostatečně zatěžováno pohybem a je zbytečné škodit mu ještě stresem. Při pohybu jsou vyplavovány hormony štěstí a zároveň tělo funguje jako mechanický stroj na maximum. Pokud do toho berete pracovní hovory nebo se stresujete, že za 15 minut musíte už být jinde, rušíte své tělo od sportovního výkonu. Právě hormony, které začne tělo při stresu vyplavovat zpomalují i následnou regeneraci těla po sportu. Vždyť jejich úkolem je udržovat tělo v pohotovosti a nedovolovat mu regeneraci.

Proto když jdete do posilovny nebo si jen zaběhat, nechte mobil doma, vyčleňte si dopředu dostatek času a užívejte si pohybu.

Stres způsobuje přibírání na váze

Jste ve stresu natolik, že ani nemáte chuť jíst? Počkejte, až stres opadne, pak budete mít chuť sníst vše, co doma najdete. Jak je to možné?

Po opadnutí stresu tělo začne vyplavovat hormony zodpovědné za regeneraci a bude naplno podporovat odpočinek a doplnění energie. Díky tomu vyšle i signál, že máte hlad. A ne jen tak obyčejný. Ideálně si budete chtít dát něco sladkého nebo tučného - právě cukry a tuky jsou pro tělo zdrojem energie. A protože si moc dobře pamatuje, že při stresu je jídlo ta poslední věc, na kterou se může soustředit, bude chtít doplnit zásobárnu energie. Tedy vytvořit si tukové zásoby.

Ukládání tuků kvůli stresu se dá částečně předejít pravidelným jídelníčkem, který obsahuje dostatek živin, vitamínů a minerálů. Ty pak tělo může zpracovávat před i po stresové situaci a vás tak nepřepadne stresový hlad.


Tyto články vás také zaujaly: