Stres je příčinou nemocí
Pokud se dostanete do stavu, jakým je stres, strach nebo naštvání, vaše tělo začne produkovat určitý typ hormónů. Kortizol, adrenalin nebo epinefrin používá jako prostředek, kterým říká buňkám, že je čas na práci a vysoké nasazení, nikoliv na odpočinek a regeneraci.
Právě v těchto stavech tak tělo omezuje činnosti jako třeba vstřebávání živin nebo boj s nemocí a naopak zvyšuje krevní tlak, aby mohly buňky pracovat naplno.
Když je tělo v takovém "pohotovostním" stavu delší dobu, dokážete si sami představit, co se děje. Organismus jede naplno, buňky neodpočívají, boj s nemocí se udržuje jen na základní úrovni a všechno se soustředí na maximální výkon. A ve chvíli, kdy konečně stres opadne, tělo začne najednou dělat vše, co doteď kvůli pohotovosti nemohlo. Organismus potřebuje odpočinek, ale zároveň bojovat s bakteriemi nebo viry, k tomu vstřebávat živiny, aby měl dostatek energie,... A právě v tuto chvíli pocítíte obrovskou únavu a může nastoupit nemoc. Čím déle jste ve stresu, tím větší "rána" pro vás bude tato chvíle.
Štěstí vás podpoří ve zdraví
Nejen ve stresu tělo vylučuje hormony. I ve chvíli, kdy jste šťastní, kdy relaxujete a odpočíváte a užíváte si dobré nálady, se do krve hormony vyplavují. Ale úplně jiné. Serotonin, dopamin a oxytocin jsou nejčastěji zmiňované hormony, které podporují naši imunitu. Jakmile se objeví v krvi, dává tělo signál k budování imunity. Jste totiž v odpočinkovém stádiu, kdy není potřeba vybuzovat tělo k maximálnímu výkonu. Proto se v klidu může i tělo zaměřit na regeneraci, odpočinek a "dělání něčeho pro sebe".
Už deset minut štěstí a dobré nálady denně dokáže podstatně zvýšit množství bílých krvinek a podpořit naší imunitu. Vzpomeňte si proto na tento článek příště, až budete ve stresu a zkuste se co nejdříve uvolnit. Budete to dělat jen a jen pro své zdraví.
Tyto články vás také zaujaly:
- Funguje Gacinia cambodia pro hubnutí?
- Berete kreatin pro tvorbu svalů? Možná přijdete o vlasy
- Bebe dobré ráno není nejlepší volba na snídani