První máj, lásky čas, to je ta pravá chvíle, kdy se nám do krve vyplavují endorfiny a blahodárně působí na naší psychiku. Víte, že podobný účinek má ale třeba i cvičení?
Právě tyto úžasné účinky zná nejen ten, kdo je zamilovaný, ale i kdo chodí pravidelně sportovat. Endorfiny nebo chcete-li hormony štěstí jsou přírodním pomocníkem pro zlepšení nálady, pocit štěstí a radosti. Kromě tohoto pozitivního účinku mají ale i spousty dalších, o kterých se už tolik nemluví.
Zastavme se na chvíli u toho nejviditelnějšího účinku. Výborná nálada, pocit euforie, nadhled, to všechno dokáží zajistit endorfiny. Stačí jen vědět, jak je vyplavit do krve. Sport je jednou z možností, kterými toho dosáhnete. Máte ale i mnoho dalších příjemných, jako je tanec, masáže, dobíjení energie opalováním na slunci, ale i dechová cvičení nebo třeba láska v různých podobách.
Při aktivní fyzické námaze se endorfiny vyplavují z hypofýzy. V těle pak během několika minut způsobí příjemné pozdvižení. I proto se třeba na začátku cvičení cítíte pod psa, říkáte si, že dnes je to nějaké obtížné a po několika minutách jste najednou plni energie a síly a cvičení jde samo. Hladina endorfinů vzrůstá už po desetiminutovém cvičení a vydrží zvýšená ještě půl hodiny až hodinu po ukončené fyzické námaze.
Právě opakované pohyby, které používáme třeba při sportu, dávají odpočinout levé mozkové hemisféře. Ta se stará o logické uvažování. Oproti tomu pravá hemisféra je centrem kreativity a je používána při sportu.
Na vyplavování endorfinů můžeme být ale i lehce závislí. Pokud cvičíme dlouhodobě každý den, endorfiny se vyplavují rychleji (za kratší dobu) a ve zvýšeném množství. Když pak s pravidelným pohybem musíme na nějakou dobu přestat, pociťujeme z nedostatku endorfinu podobné abstinenční příznaky, jako při jiných závislostech..
Právě endorfiny odborníci přirovnávají k látkám podobným narkotikům. Často je také porovnávají s morfiem, endorfiny totiž také umí potlačovat bolest. A to dokonce až stonásobně lépe než stejné množství morfia.
Endorfiny se také starají o to, že při úrazu necítíme ihned tak intenzivní bolest. Relativně dlouho tak nevnímáme rozsah našeo zranění a díky tomu dokážeme dokončit rozdělanou činnost. Tedy než se hladina endorfinů sníží a bolest začne působit. Endorfiny snižují práh bolesti a uklidňují psychiku.
Produkci endorfinů můžeme sami podpořit. Stačí být optimista, nenechat se převálcovat stresem a brát situace s nadhledem. Zároveň třeba mět mít rád - jak blízké lidi, tak sami sebe. Právě láska totiž dokáže dlouhodobě podpořit produkci endorfinů a díky tomu i zlepšit dlouhodobě naší náladu.