Na jaře by mělo všechno ožívat, růst, sílit a přesto se cítíte unavenější, vyčerpanější a méně fit. Venku začíná hřát slunce, ptáci zpívají, všechno je veselejší a vy byste nejradši padli do postele. Jarní únava? Kdepak, jen možná děláte některou z těchto "jarních" chyb.
Mimochodem, jarní únava je nejčastější výmluva, proč spoustu lidí po několika týdnech opouští novoroční sportovní nadšení. Buďte letos jiní!
1. Nedopřáli jste si odpočinek
Ono se to nezdá, ale pokud poctivě cvičíte od začátku roku, je to už devět týdnů. Devět týdnů, kdy dáváte tělu zabrat, aby byly vidět výsledky snahy. A oni jsou. Není tedy na škodu si s příchodem jara oddychnout a dopřát tělu zasloužený relax. Dejte si proto na tři dny od posilování a cvičení pauzu a místo s činkami nebo na běžeckém pásu travte čas relaxováním. Zajděte si na sportovní masáž, udělejte si příjemný večer v kině nebo vyražte na jedno odpoledne do akvaparku.
2. Nespíte dost
Ráno budíček v šest, večer ještě po jedenácté rychle kontrolujete facebook a nakonec ulehnete až před půlnocí. To vše v kombinaci s náročným dnem plným práce, pohybu, stresu a vyřizování soukromých záležitostí může vést k vyčerpání. Nepocítíte ho hned, většinou mu tělo vzdoruje několik týdnů a pak teprve na vás dopadne obrovská únava. Než se tak stane, radši zvolněte. Večer si naordinujte noční klid od desáté hodiny, ulehněte, vypněte televizi, mobil, tablet i počítač a užijte si spánek. Více tipů pro kvalitní spánek najdete v našem článku.
3. Cvičení vás (tolik) nebaví
Po dvou měsících nadšení ze cvičení pomalu vyprchává a člověk začíná vnímat cvičení jako rutinu. To vede většinou k hledání důvodů "co nefunguje" a "proč cvičení nefunguje". Nepodlehněte tomu a soustřeďte se radši na výsledky. Po více než dvou měsících cvičení jsou totiž rozhodně viditelné. Chtěli jste zhubnout? Po dvou měsících poctivého cvičení máte o několik centimetrů v pase méně. Chtěli jste nabrat svaly? Podívejte se na vaší váhu a poměr "tuk : svaly" teď a porovnejte se začátkem roku.
Vidíte výsledky? Gratulujeme. Právě výsledky snahy by měly být dobrou motivací pokračovat. Pokud ani ony nestačí, pak prostě změňte styl cvičení. Zaplaťte si na hodinu dvě trenéra, aby vám ukázal nové cviky a poradil, co se sebou můžete snadno dělat. Nebo vyměňte posilovnu za pohyb venku (nebo obráceně). Najděte si lekce sportu - fitbox, squash, TRX, bodypump a další společné aktivity vás dokážou nadchnout. Změna je život a nové věci, nový druh pohybu vás bude určitě bavit.
4. Jíte pořád stejně
Úzkostlivě si hlídáte jídelníček, aby byl dostatečně zdravý, obsahoval všechny důležité živiny, ale také aby vás jeho příprava nestála tolik času. Nakonec se druhy jídel a jejich pestrost hodně omezí a vy si tak dokola dáváte jen několik jídel. Z původního pestrého jídelníčku tak může vypadnout spoustu živin, které jste tělu dodali různými jídly. To může vést k "jarní únavě", tedy ke stavu, kdy si tělo řekne: "A dost! Nemám živiny, tak naberu trochu energie odpočinkem." Vás tak donutí zvolnit a naznačuje, že něco není v pořádku.
Mrkněte proto na svůj jídelníček, jestli obsahuje dostatek minerálů a vitamínů. I jestli je dostatečně vyvážený, co se poměru "sacharidy - tuky - bílkoviny" týká.
5. Nevětráte se
Poctivě cvičíte tak moc, že si den bez návštěvy fitness centra nedokážete představit. A to může být kámen úrazu, proč na vás padla únava. Ačkoliv si říkáte, že přeci děláte všechno správně - hýbete se pravidelně, jíte zdravě a na první pohled je vše v pořádku - zapomínáte vašemu tělu dopřát pohyb na slunci a čerstvém vzduchu.
Podle psychologů je - zejména po zimě - pobyt na slunci pro tělo člověka blahodárný. Ne nadarmo se říká, že si díky tomu dobíjíme baterky. Ty psychické určitě ano a když máme lepší náladu, dobře se nám také hýbe. Za slunečného dne proto vyběhněte ven a místo posilovny se jděte projít, zaběhat si do přírody.