Váháte, jestli je lepší cvičit s vlastní váhou nebo jestli se vrhnout na posilování se zátěží v podobě činek a strojů v posilovně? Odpověď je jednoduchá: cvičení s vlastní váhou je naprostý základ a bez něj se neobejdete ani u cviků se zátěží. Cviky se zátěží jsou zase zejména pro kulturisty způsobem, jak získat větší svaly rychleji.
Oba dva způsoby cvičení - jak cvičení s vlastní váhou, nebo také kalistenika, tak posilování se zátěží - jsou formy silového tréninku. Oba dva způsoby nám pomáhají vybudovat si silnější svaly, zpevnit kosti i postavu a zlepšit výdrž. A oba dva mají své výhody i nevýhody.
Cvičení s vlastní váhou
Výhody
Jednoznačnou výhodou cvičení s vlastní váhou je flexibilita. S váhou vlastního těla můžete cvičit opravdu kdekoliv a kdykoliv. Stačí se naučit základní techniky cviků a pak už jen najít místo o pár metrech čtverečních, kde můžete v klidu cvičit.
K základním cvikům s vlastní váhou jako jsou kliky, dřepy, výpady nebo sed-lehy nepotřebujete žádnou pomůcku. K některým dalším cvikům stačí použít, co máte po ruce (např. posilovací gumu - tzv. expandér nebo její alternativu v podobě ručníku nebo pevnějšího kusu látky). Poslední skupinou jsou cviky, ke kterým můžete použít např. klepadlo na koberce nebo kovovou prolézačku na hřišti - na nich snadno při shybech a přítazích procvičíte paže, ramena i záda.
Dnes už naštěstí najdete i nespočet venkovních workoutových hřišť, kde jsou k dispozici různá bradla, stupínky, ale i třeba TRX.
Při cvičení s vlastní váhou je nejen pro začátečníky nutné naučit se soustředit na správné provedení cviků i dýchání. Pro další posilování nebo cvičení je to nesporná výhoda. Navíc při cvičení s vlastní váhou zapojujete jádro těla, které je oporou i při každodenním pohybu.
Dále čtěte: Kde je a k čemu vlastně slouží tělesné jádro?
Při cvičení s vlastní váhou také tělo zatěžujete pomocí takových pohybů, které nepřetěžují svaly a klouby - jde pořád o vaší vlastní, a tedy přirozenou, váhu.
Výhodou cvičení s vlastní váhou je jeho popularita, díky které se rozšířilo i vybavení fitness center i škála jejich kurzů. Obvykle už nabízejí hodiny kalisteniky nebo tréninku "core", při kterých se jednak naučíte správnou techniku provedení jednotlivých cviků a hlavně za 40 minut cvičení spálíte až 400 kalorií.
Nevýhody
Pokud jste zkušenější sportovci nebo profesionální kulturisté a vaším cílem je rychlý nárůst svalové hmoty, jste u cvičení s vlastní váhou limitování právě váhou vašeho těla. Pro budování velké svalové hmoty pak
Při snaze procvičit pouze určité svaly nebo skupinu svalů - tedy provést tzv. izolované cviky - je často pohodlnější použít přímo stroje v posilovně, které jsou pro danou skupinu svalů určené. Případně činku a cvik soustředěně cvičit s ní.
Čtěte také: Cvičit bez trenéra se nemusí vyplatit
Posilování se zátěží (činky, stroje)
Výhody
Posilování s činkami a na speciálních fitness strojích či trenažérech je dobrou volbou pro rychlejší nárůst svalů - zejména jednotlivých skupin. Stroje pomáhají vést cílený pohyb, kterým zatěžujete pouze onu svalovou skupinu. Při takovémto cvičení navíc nejste limitování váhou vlastního těla a můžete tak přizpůsobit zátěž vašemu pokroku.
Nevýhody
Základní nevýhodou je nutnost vlastnit nebo mít přístup k samotnému trenažéru nebo činkám. I když se jedná třeba o jednoruční činku, musíte ji nejprve pořídit. Pokud často cestujete, musíte ji převážet s sebou nebo hledat posilovnu.
Pokud cvičíte na trenažérech, je obvykle levnější navštěvovat fitness centra místo toho, abyste si pořizovali stroj domů. Na domácí posilovnu, kde budou trenažéry, také potřebujete prostor.
Cvičení na fitness strojích a trenažérech často cíleně zatěžuje jen specifické svalové skupiny, a tedy neodpovídá reálným situacím v životě. Může se tak stát, že snadno přetížíte jen jednu svalovou skupinu na úkor jiných svalů. Můžete pak snadno mít nesouměrnou postavu, ale i si zadělat na horší zdravotní problémy.
Nevýhodou cvičení se zátěží je také vyšší riziko vzniku zranění. Ať už nesprávným provedením cviku (a namožením svalů) nebo zranění se závažím nebo činkou samotnou. Je proto důležité se před samotným cvičením naučit to správné provedení cviků, znát své limity, ale i u trenažérů zabezpečit závaží proti možnosti pádu.
Dále čtěte: Máte dobrou kondici? Zjistíte to pomocí cviků s vlastní váhou
Článek publikován: 14.1.2014, aktualizován 30.8.2019