Chcete opravdu zhubnout? Vyhněte se základním chybám

Vynecháváte jídla

Když vynecháte jídlo a necháte tělo o hladu, poklesne vám hladina cukru v krvi. Mozek na to reaguje vysláním signálu, který vyvolá chuť na něco sladkého i hlad a čím déle takový signál ignorujete, tím spíše se dalším jídlem přecpete. Místo vynechávání jídla radši počítejte s menší porcí v rozmezí každých 2 - 3 hodin. Tím zajistíte, že hladina cukru nebude lítat nahoru a dolů a tělo nebude vyvolávat pocit hladu kvůli chybějící energii.

Jíte málo

Vaše tělo je hodně chytré. Když omezíte příjem jídla, začne si co nejvíce energie ukládat "na horší časy" a zároveň zpomalí metabolismus, aby o živiny nepřicházelo tak rychle. Tím se chrání před hladověním i nedostatkem živin pro fungování a je mu přitom jedno, jestli máte nadváhu nebo ne. 

Vzdáte se všech svých oblíbených jídel

Taková dieta je naprosto zbytečná. Málokdo vydrží vzdát se všech dobrot, které mu chutnají a které mu dokážou zvednout náladu. Jednou za pár dní se nebojte dopřát si kousek toho, co máte rádi. Pokud jíte rozumně, nebudete mít tak intenzivní chutě na nezdravé pochoutky jako dřív a bude vám stačit dopřát si oblíbenou dobrotu jednou za čas. A dopřát si něco dobrého můžete i večer.

Hubnete příliš rychle

Zdravé hubnutí (kterého docílíte kombinací zdravého jídelníčku a zdravé stravy) znamená obvykle ztrátu 0,5 - 1 kg týdně. Pokud hubnete rychleji, pravděpodobně se nezbavujete tuku, ale i vody nebo svalů. V dlouhodobém efektu je takové hubnutí pro tělo spíš utrpením než přínosem. Navíc při rychlém hubnutí je více pravděpodobné, že váhu pak zase naberete brzy zpět.

Neplánujete

Rozhodnutí, že chcete zhubnout, je jen začátek. Když i upravíte svůj jídelníček, je to druhý krok. Abyste dosáhli úspěchu, je ale potřeba si rozumně rozplánovat co a kdy budete jíst. Jen tak se nedostanete do situace, že budete v práci sedět bez čehokoliv a sáhnete po čokoládě nebo se místo rozumné večeře nacpete hladoví ve fastfoodu. Když budete mít naplánováno, co byste rádi přes týden jedli a nakoupíte si předem potraviny, nebude vás tolik lákat sáhnout po něčem sladkém "jen tak".

Jíte, abyste zahnali nudu

Zní to možná divně, ale vzpomeňte si, kdy jste naposled třeba u televize sáhli po brambůrkách jen ze zvyku? Vašemu tělu jistě dělá dobře, když se zkombinuje zrakový vjem s chuťovým, ale to je právě v takových případech i nebezpečné. Často se totiž nacpete něčím, po čem byste jindy nesáhli. Když už si sednete k televizi, mějte připravenou v lednici třeba baby karotku. Ta se dá u televize "křupat" podobně jako chipsy, ale na rozdíl od nich je mnohem zdravější.

Zapomínáte, že i tekutiny mají kalorie

Slazené nápoje a džusy (všechny z koncentrátu chutnají stejně) obsahují poměrně velké množství kalorií, ale i cukrů. Často je ale nezapočítáváte do denního příjmu, protože "je to přeci jen nápoj". Přitom stačí připravit si některou z domácích limonád nebo vyměnit slazené nápoje za čistou vodu.

Bojujete proti všem sacharidům

Snažíte se zhubnout tím, že ze stravy vyřadíte úplně všechny sacharidy? Nízkosacharidová dieta může fungovat, ale musíte umět sacharidy vhodně nahradit. Pokud se chcete zbavit sacharidů, omezte příjem zejména cukrů a jednoduchých sacharidů, které se schovávají v bílém pečivu, sladkostech a slazených nápojích. Oproti pečivu z bílé mouky ale třeba celozrnné pečivo obsahuje i vlákninu, která vás zasytí a je tedy lepší volbou pro vaše zdraví.

Hledáte zázračné diety

Zázračné řešení, díky kterému zhubnete rychle a zdravě, neexistuje. Proto energii, kterou různým hubnoucím pilulkám, speciálním jednostranným dietám nebo úžasným koktejlům věnujete, radši věnujte sobě a zdravému životu. Jak na své kondici, tak na své váze uvidíte, že se vám taková investice brzy vrátí.

Článek publikován 5.8.2013, aktualizován 1.2.2020