Všimli jste si v obchodě, že "100% pomerančový džus z koncentrátu" koupený v úhledných barevných krabicích v obchodě má chuť stejnou, ať ho produkuje kterýkoliv z výrobců? Když si doma vymačkáte pomeranče, takový džus přeci chutná pokaždé trochu jinak. Jak se vlastně takový 100% pomerančový džus z koncentrátu vyrábí?
Obaly pomerančových džusů v nás evokují přírodu. Představujeme si, jak se z čerstvě posbíraných pomerančů vymačká šťáva a nalije se do krabic. To je 100% pomerančový džus, jaký chceme pít. Ale co pijeme vlastně v tom džusu z koncentrátu a jak je možné, že takový džus vydrží i několik měsíců stát v regálu obchodu v teple a nezkazí se?
Výroba džusu z koncentrátu: vzít chuť a pak ji vracet
Za to, že se čerstvě vymačkaný džus začne časem kazit, může kyslík - ten způsobuje oxidaci. Při výrobě koncentrátu je tak potřeba co nejvíce kyslíku z pomerančové šťávy odstranit. A to znamená zbavit pomerančovou šťávu většiny olejů a vody, ve které se kyslík nachází. Poté se koncentrát pasterizuje, aby se zamezilo jeho kažení. Bohužel ale těmito procesy odebereme koncentrátu i část jedinečné pomerančové chuti a pasterizací se sníží obsah vitamínu C.
Čtěte také: Přírodní versus umělé vitamíny
Jak potom dostat pomerančovou chuť zpět do džusu, který se na konci naředí vodou a bude se prodávat? Obvyklá cesta je pomocí různých pomerančových esencí a olejů, které mají základ v přírodě a nemusí se tak označovat ve složení jako přidané chemikálie.
Na konci procesu výroby džusu z koncentrátu se tedy s koncentrátem smíchá voda, případně se přidá pomerančová chuť, vše se ještě pasteruje, aby měl džus delší trvanlivost a dostaneme unifikovanou chuť 100% pomerančového džusu z koncentrátu.
Živiny v džusu z koncentrátu nehledejte
Živiny jsou podstatným rozdílem mezi čerstvě vymačkaným džusem a džusem z koncentrátu. U čestvého džusu dostanete do těla přírodní vitamíny, antioxidanty i vlákninu v podobě dužiny. U džusu z koncentrátu se vitamíny přimíchávají až na konci výrobního procesu a dužinu obvykle v takovém džusu nenajdete.
Čtěte také: Máte rádi gumové medvídky? Zbystřete
Článek publikován 19.3.2014, aktualizován 28.4.2019