Každý z nás určitě dobře zvažuje, do čeho chce investovat peníze a chce vědět, co za své peníze dostane. Tedy až na jednu oblast, kde obvykle při rozhodování vyhrává cena permanentky a vstupů nad vším ostatním - to je případ výběru posilovny. Jak poznat, které se za ty peníze vyplatí?
Není tomu tak dlouho, co různé posilovny, sportovní kluby nebo fitness centra rostly všude jako houby po dešti. Od těch nejlevnějších miniposiloven po luxusní "kluby" nabízející jak zázemí pro sport, tak pro relax. Díky tomu máme z čeho vybírat.
Testovací hodina je nutností
Než si koupíte permanentku, je vždy nejlepší zaplatit si jednorázový vstup a navštívit více fitness center v tu denní dobu, ve kterou pravděpodobně budete do posilovny chodit. Zároveň se nebojte ptát zaměstnanců na to, co vás v posilovně zarazí, překvapí, ale i na běžné věci. Zjistíte tak, jak moc jsou zaměstnanci ochotní pomoci a jak moc berou samotnou práci pro toto fitko vážně.
Dostupnost
Zvažte, jak často a kdy budete fitness centrum využívat. Pokud jen v pracovní dny a nevadí vám nosit si věci na převlečení s sebou do práce nebo školy, zkuste se podívat na centra i v blízkosti práce/školy.
Není také špatné najít si fitness centrum v blízkosti bydliště. Výhodou této volby je to, že po skončení cvičení se nemusíte nikam daleko trmácet a trávit tak další desítky minut dopravou. A pokud vám nevadí do fitness centra dojíždět, nezapomeňte si zjistit dopravní dostupnost - ať už veřejnou dopravou nebo možnosti parkování vozidla.
Otevírací doba
Sami musíte vědět, kdy pro vás připadá v úvahu jít cvičit - jestli ještě ráno před prací nebo školou, v průběhu odpoledne nebo až v pozdních hodinách. Většina fitness center ve městech má otevřeno v rozmezí 6 - 22 hodin, aby tak vyšli vstříc co nejvíce zákazníkům.
Čtěte také: České posilovny zaspaly 21. století
Služby
Někomu vyhovuje základní nabídka posilovacích strojů a jednoruček, jinému i možnost zajít občas na squash, dalšímu si po cvičení oddechnout v relaxační zóně. Dnes je nabídka služeb ve fitness centrech opravdu široká a vybrat si může opravdu každý. Než si pořídíte permanentku, vyplatí se fitness centrum osobně projít a vyzkoušet. U všech by měla být samozřejmostí možnost zaplatit si jednorázový vstup.
- Recepce - pokud něco potřebujete řešit, měl by vám po ruce být někdo, kdo poradí. V lepších klubech jsou vám zde připraveni zapůjčit i ručník nebo prodat pití.
- Sport bar - je příjemné mít možnost koupit si pití, když ho nemáte s sebou. Stejně tak se občas hodí proteinový nápoj nebo ovoce po cvičení.
- Vybavení - omrkněte stroje v posilovně. Pokud vypadají, že mají nejlepší léta už dávno za sebou a nejsou udržované, mrkněte se radši jinam.
- Vzduch - během celého cvičení budete potřebovat mnohem více kyslíku, než obvykle. Proto dejte na svůj pocit a pokud bude v centru vydýcháno, vězte, že to není to pravé pro vás. Neškodí se zeptat i na klimatizaci. Během léta se bude hodit, abyste nemuseli pohyb omezovat.
- Šatny a sprchy - málokomu se chce po namáhavém cvičení trmácet domů upocený. Před koupí permice se tedy podívejte nejen do šaten, ale nahlédněte i do sprch. Zaměřte se na vzhled skříněk, čistotu šaten i sprch a zjistěte, jestli se dá v šatnách dýchat. Pokud nemáte z něčeho dobrý pocit (rozbité skříňky, plíseň ve sprchách, nedýchatelno,...), zeptejte se zaměstnanců, jestli o tom vědí a jestli mají v plánu něco s tím dělat. Zjistěte si i to, jak zabezpečení skříněk funguje (jestli jsou na mince, čipy nebo musíte mít vlastní zámek). V některých centrech máte ve sprchách zdarma mýdlo, v jiných se naopak za každé sprchování platí.
- Sportovní zázemí - vybavená posilovna je základ každého fitness centra. Mimo ní také ve většině případů najdete kardio zónu - tedy místo, kde je více běhacích pásů, stepperů, kol a dalších strojů, kde v případě deštivého počasí můžete v klidu funět, aniž by na vás spadla kapka. Občas je k dispozici i squashový kurt. Velká centra jsou také vybavena několika sály, kde probíhají různé kurzy - od spinningu, přes zumbu až třeba po aerobik. Zjistěte si, zda je vš dostupné v ceně permanentky nebo je potřeba připlácet za každou část zvlášť.
- Relaxační zázemí - větší kluby také nabízí bazén nebo relaxační zónu. Ta většinou zahrnuje saunu, páru, vířivku a odpočívárny. V dobrém fitness centru vám samozřejmě zapůjčí ručník nebo prostěradlo do sauny.
- Kurzy a skupinová cvičení - u větších fitness center máte možnost účastnit se různých "hromadných" sportů jako je spinning, HEAT, zumba a podobně.
- Trenér - téměř samozřejmostí je možnost domluvit si hodiny pod vedením trenéra. ideální volba pro začátečníky, jak se naučit správně provádět cviky.
Čtěte také: Instruktor fitness: "V posilovně to občas vypadá jako v cirkusu."
Návštěvnost
Ne vždy platí "čím víc lidí, tím lepší posilovna". Zajděte se do vybraného fitness centra podívat v pracovní den kolem 18 hodiny - to bývá obvykle nejvyšší návštěvnost. Pokud tam není k hnutí, zvažte, zda se vám bude chtít čekat "ve frontě" na stroj, na kterém jste měli v plánu cvičit.
Cena
Když zvážíte, že vám vše, co jsme zmínili výše, vyhovuje, zbývá to nejzásadnější - zaplatit si permanentku (někde také nazývána "členstvím"). Zjistěte si nejdříve, jaké jsou varianty. Obecně platí pravidlo, čím delší doba trvání permanentky, tím levnější při přepočtu na měsíční cenu. Často máte také na výběr buď zaplatit celou částku ihned nebo v pravidelných měsíčních splátkách. Druhá varianta většinou vyjde dráž.
Někde jsou také k dispozici permanentky na určitý počet vstupů - ty se vám vyplatí v případě, že nebudete moct chodit v nejbližší době pravidelně.
Informujte se také, jestli permanentka zahrnuje veškeré poplatky nebo se musí něco platit zvlášť. Stejně tak, jestli platí na vstup do všech částí fitness centra nebo jen do posilovny a za zbytek se připlácí.
Zároveň není od věci zeptat se, jak to funguje v případě, že nebudete moct fitness centrum navštěvovat a budete chtít permanentku vrátit nebo přerušit na nějaký čas její platnost.
Výběr fitness centra je rozhodně subjektivní záležitostí a záleží jen na vás, co vám vyhovuje. Nedejte tak jen na rady a názory ostatních a vyberte si tu posilovnu, která sedne nejlépe, kde se cítíte dobře.
Čtěte také: Posilovna není vždy třeba. Do kondice vás dostane i chůze
Článek publikován 10.4.2013, aktualizován 30.11.2019