Riboflavin je jedním z životně důležitých vitamínů. Lidské tělo si ho neumí samo vytvářet. Proto je nutné jej v dostatečné míře přijímat v potravě. A tělo ho potřebuje skutečně dost. Proto se někdy v syntetizované podobě přidává i do potravin. Najdeme jej ve složení pod názvem E-101. Tento vitamín je jedním z těch, jejichž nedostatek zjistíme až ve chvíli, kdy nám působí zdravotní potíže.
Kde ho brát
Riboflavin je bohatě obsažen v játrech nebo ledvinách. ne každý ovšem jí vnitřnosti. Je ale také v dostatečné míře kvasnicích. Najdeme jej i v mléce, mléčných výrobcích a vejcích. Obsahují jej také ořechy a jiná semena. I když název riboflavin nám toho mnoho nenapoví, přesto se jedná o jeden ze základních vitamínů z řady vitamínů B. Konkrétně B2. Je rozpustný ve vodě a naše tělo si ho neukládá. Je tedy potřeba tento vitamín neustále doplňovat.
K čemu slouží
Riboflavin je důležitý především pro zrak. Jeho nedostatek může vést až k šedému zákalu. Je však také stavebním kamenem naší kůže. Pokud někdo trpí na bolestivě praskající koutky úst, svědění kůže nebo časté opary, je to první příznak nedostatku tohoto vitamínu v těle. Náprava je vak snadná. tento vitamín tělo velmi rychle absorbuje. Přesto je třeba nenechávat jeho nedostatek zacházet příliš daleko. Mnohem lepší je dodržovat různorodý jídelníček a zajišťovat tak tělu stálý přísun.
Jak pomáhá
Riboflavin, neboli vitamín B2 má nezastupitelnou roli při rozkládání tuků a cukrů. Naopak jejich ukládání způsobuje mnoho více či méně závažných zdravotních problémů. Riboflavin také dokáže částečně vykompenzovat jejich zvýšený příjem. Ani tuna ryb a kvasnic však nepomůže při přejídání.