Pravdy a mýty o kouzelné moci jmelí

 

Jmelí jedovaté i léčivé

 

Snad každý z nás někdy slyšel varování, abychom si na jmelí dávali pozor. Dál od dětí, zvířat i ohně. Ale proč? Jmelí se ve skutečnosti používá hojně ve farmacii. Léky z něj vyrobené tlumí bolest a působí protizánětlivě. Obzvláště ženy jej v jistých dnech dokážou opravdu docenit. Jmelí je však zároveň jedovaté. Jedovaté jsou jeho plody, bobulky. Říká se, že sníst víc než tři bobule je už vyšší zdravotní riziko. Také záleží na tom, na jakém druhu stromu jmelí vyrostlo. Přeci jen je to cizopasná rostlina a tak přejímá část látek i z hostitelského stromu. Proto se ve farmacii například vůbec nepoužívá jmelí sesbírané z topolů.

 

A teď k těm vánočním zvykům

 

- Polibek pod jmelím má přinést trvalou lásku do vztahu a hlavně plodnost ženě. Proto se věší nad dveře nebo do prostoru.

- Jmelí má přivolávat vítané návštěvy. Kdo chce věřit tomuto, pověsí si větvičku jmelí na vchodové dveře.

- Jmelí přináší štěstí a blahobyt. Tento zvyk se odvíjí od počtu bílých kuliček, které na jmelí jsou. Ovšem musí to být jmelí darované.

- V některých zemích je tradicí například jmelí zaorávat do brázd, aby se zvýšila šance na dobrou úrodu. Jinde zase zavěšují snítku jmelí nad štědrovečerní stůl. Možná pak opravdu plní přání, která se u večeře vysloví.

 

Ať tak a nebo tak, nikdo už si nepamatujeme, kdy vánoční zvyky začaly. To však neznamená, že bychom je měli přestat udržovat. Je přece tak krásné něčemu věřit. A kdoví… Možná se nám naše vánoční přání opravdu splní.