Držme se hesla - poznej svého nepřítele. V tomto případě bude naším nepřítelem všudypřítomný prach.
Proč se prach tak rychle chytá na čisté
V našich domovech není úplně sterilní prostředí. Ale přesto je možné uklidit tak, aby nebylo třeba na druhý den začínat od nuly. Co je to vlastně ten prach? Jsou to drobné částečky, které poletují vzduchem a usazují se na všem do čeho narazí. Poletuje se mu snadno. Je lehký a suchý. Co z toho vyplývá? Čím vyšší vlhkost vzduchu, tím méně prachu v něm. Na druhou stranu je vlhký nebo dokonce mokrý povrch mnohem "lepivější" než suchý. Toho je možné při úklidu využít v náš prospěch.
Jak a čím začít
Aby byl úklid snazší a čisto vydrželo aspoň o trošku déle, budeme se muset dobře připravit. Jak? Úplně snadno. Zvýšíme vlhkost v místnosti, kde chceme uklízet. A můžeme začít. nezdá se to, ale velký úklid je malá věda. Nejde začít jen tak halabala a nechávat si třeba nejméně oblíbenou činnost až nakonec. Prach sedá směrem dolů, tak by také náš úklid měl směrovat od stropu k podlaze. Pokud to druh výmalby dovoluje, začínáme stropem. Třeba tak, že si na delší smeták dáme mikrovláknovou utěrku a celý strop lehce setřeme. Tím docílíme toho, že už nám tolik dalšího prachu padat nezačne. Následujícím krokem by měly být případně záclony a závěsy. Dál už skříně odshora dolů, police, stoly a pokračovat dál až k podlaze.
Malá pomoc nakonec
Máme-li v místnosti omyvatelnou podlahu, zvlhčíme ji několikrát během úklidu. teprve nakonec ji definitivně vytřeme. Nebude se nám tak vířit prach zpět do vzduchu v místnosti. Koberce je vhodné při velkém úklidu vysávat na mokro. Někde to však není možné. V takovém případě si pomůžeme například vlhkými osuškami. Osušku prostě jen položíme nahoru na koberec. Po krátké chvíli ji sejmeme a vysajeme koberec pod ní.
Tak a je uklizeno. Tentokrát opravdu důkladně. A výsledek stojí za to.