Dýně, dýně a zase dýně
Dýní je mnoho odrůd. Semena všech z nich však mají stejné nebo podobné účinky. Jen některé jsou vyšlechtěné spíše kvůli chutné dužině a jiné naopak právě kvůli použití dýňových semen ve farmacii. K tomuto účelu se v nejvyšší míře v současné době využívá odrůda Štýrská olejová dýně. Ale k domácímu užití jsou vhodná semena kterékoli odrůdy.
Co semena dýní obsahují
Dýňová semena obsahují mnoho minerálů. za všechny jmenujme Draslík, Hořčík, Sodík, Vápník a Fosfor. Jsou však bohatá především na životně důležité nenasycené mastné kyseliny(olejovou, linolovou i palmitovou). V medicíně se využívají pro vysoký obsah aktivních látek, takzvaných lignanů.
K čemu pomáhají
Problémy, při nichž konzumace dýňových semínek snižuje případné potíže se týkají více žen než mužů. I když ne vždy. Pomáhá i při prvních příznacích potíží s prostatou. Pravidelná konzumace dýňových semínek pomáhá snižovat tlak na močový měchýř. Tím ulevuje celým močovým cestám. Tuto vlastnost nejvíce ocení ženy trpcí zátěžovou formou inkontinence. Ta se objevuje nejčastěji při fyzické námaze, při nachlazení, po porodu nebo v menopauze.
Žádná přírodní pomoc však nebude fungovat jako zázrak. Pro správné účinky je tak třeba přírodě pomoct. Posilování dna pánevního se dá dělat téměř kdykoli a kdekoli. Návodů a cviků existuje celá řada. Ovšem stejně jako nepůsobí zázračně žádná potravina nebo lék, stejně tak i cvičení pomůže podpora. Jen spolu jsou dost silné k tomu, abychom se udrželi zdraví a v kondici po celý život. Nebo aspoň po jeho většinu.