1. Jídlo je zábava, užívejte si ho.
Stolování s rodinou nebo přáteli je vždy příjemnější. Užívejte si ho. Člověk je tvor od přírody společenský a společnost blízkých lidí udržuje klidnou a veselou mysl. to pak i to jídlo víc chutná.
2. Nezačínejte den hladoví.
Snídaně je základ dne a po staletí se na tom nic nemění. Není nutné se najíst hned po probuzení. Důležité je však dodat tělu živiny ještě předtím, než bude třeba energii vydávat.
3. Jezte pestře.
Samozřejmě je důležité, aby jídlo dobře chutnalo. Ovšem neméně důležité je i to, jak vypadá. I obyčejná bageta je od pohledu chutnější naservírovaná na talířku, než splácnutá ve svačinovém sáčku. Myslete na to už při přípravě jídla.
4. Postavte si jídelníček na vlákninách.
Jednoduché sacharidy ve formě vlákniny by měly tvořit asi polovinu našeho denního příjmu kalorií. Přílohy jako je rýže, těstoviny, brambory, nebo třeba celozrnný chléb by tak měly být aspoň v malém množství obsažené v každém jídle během dne.
5. Přidejte si ovoce nebo zeleninu ke každému jídlu.
Ovoce a zelenina jsou kvůli svému obsahu vitamínů a minerálů nejdůležitější částí zdravého jídelníčku. každý člověk by měl sníst alespoň pět porcí denně. například k snídani skleničku ovocné šťávy, ke svačině jablko a alespoň dva druhy zeleniny ve vařených pokrmech. Kolik různých druhů mají v zelenině? Proč aspoň občas nezkusit nějaké nové?
6. Omezte nezdravé tuky.
Tuk je pro zdraví stejně prospěšný jako ostatní druhy potravin. Ale přesto jeho množství by nemělo být přehnaně vysoké. Pro zajištění rovnováhy ve zdravém jídelníčku stačí jen malé množství. Navíc není nutné tuk konzumovat denně. Když je třeba k obědu jídlo s vyšším obsahem tuku, proč nezkusit pro vyrovnání méně tučnou večeři?
7. Jezte pravidelně.
Nezapomínejte na svačiny. Zdravému člověku stačí tři hlavní jídla denně. Ale není dobré, aby měl člověk mezi těmito jídly hlad. Zdravá svačinka tělu prospívá. Co takhle jogurt, ovoce a nebo kousek syrové zeleniny? Klidně postačí i hrstka nesolených oříšků,
8. Pijte dostatek tekutin.
Ne vždy si lidské tělo o vodu samo řekne. To, že nemáte žízeň tak neznamená, že je váš příjem tekutin dostatečný. Více než polovinu lidské hmotnosti tvoří voda a ta by tak neměla chybět při žádném denním jídle. Samozřejmě záleží na počasí. Je-li horko, příjem tekutin by měl být o to vyšší.
9. Pečujte o zdraví svého chrupu.
Zdravé zuby jsou pro člověka velmi důležité. Je těžké se dobře najíst, pokud bolí. Nemluvě o tom, že neméně důležité než co jíte je i jak jíte. Ke správnému trávení tak přispívá i fakt, že konzumované jídlo musí být dobře rozkousané. Udržuje proto svůj chrup v pořádku pravidelným čištěním a po tom večerním už nic nejezte.
10. Buďte aktivní, hýbejte se každý den.
Stejně důležité jako kalorie přijímat je i vydávat je. Není nutné být rovnou vrcholovým sportovcem, ale odpolední procházka nebo jízda na kole jsou dobrým řešením. Čím více energie přijímáte, tím větší by měl být i její výdej. Občas je zdraví prospěšné zahrnout do denních aktivit i takové, při kterých se svaly více namáhají. Dobrým sportem je třeba plavání.