Ze všech stran slyšíme, že se máme hýbat, pravidelně cvičit a posilovat tak nejen svaly, ale zvyšovat si kondici a být fit. Řada lidí se do toho pustí s velkou vervou a napadne je, že by třeba ve zvoleném sportu mohli uspět i na profesionální úrovni. A když ne oni, tak jejich děti. Proto svým ratolestem platí pravidelné tréninky tenisu, fotbalu, hokeje a dalších sportů, takže dítko je několikrát denně na tréninku, k tomu má různé turnaje a soutěže a rodiče se dmou pýchou. Jenže děti takové jednostranné úsilí může brzo zničit. Sport je totiž sice zdraví a prospěšný, ale musí být různorodý a nesmíme namáhat jen jednu část těla.
Trpí klouby, přichází zranění
Třeba u tenisu je známým poraněním tenisový loket. A lokty a ramena jsou těmi, které při tomto sportu trpí nejvíc. Přitom děti se stále vyvíjí, rostou a jejich tělo ještě není tak pevné. Existuje tak nespočet případů, kdy nadějní malí tenisté musejí skončit, protože trpí nesnesitelnými bolestmi kloubů a musejí se dlouhodobě léčit, protože kluby jsou v důsledku přílišné námahy oslabené a poraněné. A i u dalších sportů je třeba myslet na to, že pokud se to přehání, trpí jiné části těla. A kromě bolestí končetin může častěji docházet ke zraněním – natrženým či přetrženým šlachám, poraněním svalů a podobě. V případě dětí to přitom znamená velký problém.
S rozumem, všestranně
Nikdo neříká, že by se děti neměly věnovat sportu. Naopak – v dnešní době chytrých telefonů a tabletů je sport to nejlepší, čemu se mohou oddávat. Ale rodiče by na ně neměli tlačit, ale naopak by je měli hlídat – ať se věnují různým sportům, rozcvičují se a hlavně ať sport nedělají několikrát do týdne několik hodin. Pro dětský organismus je to obrovská zátěž, kterou leckdy nezvládne. A je lepší mít doma zdravé, spokojené dítě než malého mistra Evropy, který se bolestí nemůže pohnout.