Většina lidí si alkohol dopřává, protože se jim po něm zvedne nálada, zapomenou na stres a starosti a je jim najednou lehko a veselo. Je to tím, že alkohol má vliv na naši nervovou soustavu, kterou ochromuje, v podstatě je to jed. A když to s ním přeženeme, nejen, že ztrácíme zábrany, ale jsme mnohem méně vnímaví, nedokážeme se příliš soustředit, máme potíže s koordinací pohybů. A pak je nám špatně. Což ale není způsobeno samotným alkoholem, ale acetyldehydem, který v našem těle vzniká, když se organismus snaží poprat s nečekaně velkým přísunem alkoholu.
Smrtelné množství
I když jste zapřisáhlý abstinent, určité množství alkoholu v těle přesto máte, protože se vytváří ve střevech, když dochází ke zpracování a rozkladu přijaté potravy, ale jde o stopové množství. Přesto je možné, že se alkoholu urputně vyhýbáte – buď z přesvědčení, nebo kvůli předchozím špatným zkušenostem. Přitom alkohol v rozumné míře nám může prospět. Podle lékařů pomáháme svému srdci, pokud si denně dáme skleničku vína (muži mohou až dvě), případně jeden až dva půllitry piva. Ženy by měly pít raději méně, protože jejich játra jsou oproti mužům méně výkonná a také mají méně aktivní trávicí enzymy.
Důležité je vždy myslet na to, že bychom to s alkoholem neměli přehánět. Jen u nás je okolo 700 tisíc lidí závislých na alkoholu, přitom ten prokazatelně zapřičiňuje až 60 druhů nemocí. Šest tisíc alkoholiků každý rok kvůli své neodolatelné chuti umírá. A smrt může způsobit i konzumace příliš velkého množství – fatální je pro člověka vypití 200 až 700 mililitrů čistého alkoholu. A když se napijeme metylalkoholu, bývá to také konečná.