Játra jsou pro správné fungování našeho organismu nezbytná. Tvoří se v nich bílkoviny i hormony, napomáhají správnému trávení díky tvorbě žluči a chrání naše tělo před toxiny. Jenže když je příliš zatěžujeme nezdravou stravou, případně ještě kouřením a konzumací velkého množství alkoholu, můžeme je nenávratně poškodit. Přitom to, že máme něco s játry, v počátečních fázích většinou vůbec nepoznáme. A když už to zjistíme, bývá často na úspěšnou léčbu pozdě. A naše zdraví je tak ve velkém ohrožení.
Mononukleóza i žloutenka
Jsou lidé, kteří sice mají pocit, že s nimi není něco v pořádku, ale neřeší to. A často pak skončí v krizovém stavu v nemocnici, kde teprve zjišťují, co všechno mají v nepořádku. Těžce poškozená játra jsou ale často neuzdravitelná. Přitom jim kvůli nadměrné zátěži hrozí různá infekční onemocnění, jako je mononukleóza (ta je při včasné diagnóze celkem snadno léčitelná dietou, klidem a podáváním vhodných léků), žloutenka (játra ohrožují všechny typy, je léčitelná antivirotiky a někdy i jen dietou a klidem, ale nesmí se zanedbat, protože se snadno přenáší) či cirhóza.
Jak poznat problém?
Odhalit, že naše játra jsou v ohrožení, je velmi těžké. Většina problémů se totiž v počáteční fázi projevuje podobně jako běžná viróza – jsme unavení a malátní, máme zvýšenou teplotu, nemůžeme se soustředit a máme problémy s trávením. V případě, že nás začne i pobolívat pod žebry v oblasti jater, měli bychom vyhledat lékaře. Pokud to zanedbáme, může u nás propuknout onemocnění – a když ani to neřešíme, může jakákoliv infekce skončit jako cirhóza jater a ta je velmi nebezpečná.
Pomoc je přitom velmi snadná – starejte se o svá játra. A i když zrovna zdravě nežijete, dopřejte si alespoň dvakrát ročně detox díky vhodné dietě nebo bylinkám. Játra se vám pak odvděčí správným a bezproblémovým fungováním.