Možná si stěžujeme, že máme rozházený metabolismus, a snažíme se ho napravit nakupováním reklamovaných jogurtů a přípravků z lékáren. Ale faktem je, že si za akutní potíže můžeme obvykle sami tím, co jíme. A tak je také logické, že se jich sami můžeme zbavit a předcházet jim. Chce to trochu disciplíny a je nutné přemýšlet nad tím, co jíme a co našemu tělu neprospívá. Když si to budeme uvědomovat, potíže s trávením mohou být rázem pouze nepříjemnou minulostí.
Vláknina, probiotika
V první řadě musíme jíst dostatek vlákniny. Ta je hlavně v ovoci a zelenině, ale najdeme ji i v tmavém, celozrnném pečivu nebo luštěninách. Vláknina je důležitá proto, že napomáhá správné funkci střev a pomáhá nám pravidelně se vyprazdňovat. Proto se také doporučuje, aby si lidé trpící zácpami pravidelně dopřávali velké množství vlákniny, třeba i ve formě Psyllia prodávaného v lékárnách.
Důležité je taktéž neopomíjet potraviny s obsahem probiotik, jako jsou například některé typy jogurtů či zakysaných nápojů. Probiotika mají obrovský vliv na střevní mikroflóru, které pomáhají správně fungovat a naše trávení se pak rázem zlepšuje. Ostatně, doporučují se i lidem užívajícím antibiotika nebo těm, kdo jsou dlouhodobě ve stresu.
Správné tuky, správné maso
Dobré fungování metabolismu záleží i na detailech. Tím je například volba nejvhodnějšího tuku. Doporučují se především rostlinné tuky, občas můžete zařadit do jídelníčku, případně do vaření, sádlo. Všeobecně je ale dobré se příliš tučným jídlům spíš vyhýbat, protože naše tělo tuky dlouho rozkládá a máme pak dlouho pocit plnosti a neschopnosti cokoliv dělat. Což souvisí i s tím, jaké maso konzumujeme. Výpečky s knedlíkem a zelím jsou sice tradice, ale měli bychom jíst libovější masa, která náš organismus tak nezatěžují. Ideální je kuřecí, krůtí, občas telecí, neměli bychom zapomínat ani na netučné ryby. A brzy zjistíme, že se cítíme v pohodě a žádné potíže nás už netrápí.