S plynatostí se jednou za čas setká každý z nás – stačí něco špatného sníst, přejíst se nebo třeba být ve stresu. Důvodů, proč k nadýmání dochází, je celá řada. A také existuje celá řada zaručených metod, jak mu předejít nebo ho alespoň omezit na minimum. Přitom základem je, podobně jako všude jinde, pokud chceme být fit, správný a vyvážený jídelníček. Neměli bychom to přehánět s luštěninami nebo perlivými nápoji. Odborníci varují také před přílišným solením, protože jak vědí chemikáři, sůl má schopnost vázat na sebe vodu a našemu tělu to pak nedělá dobře. Co řada lidí netuší, je, že nadýmání zhoršuje i přílišná konzumace cukru, tedy toho bílého, stejně jako potravin vytvářených z klasické, bílé mouky.
Pohyb i pití
Abychom předešli plynatosti, musíme rozhýbat svá střeva. Takže tučný, mastný oběd, pivo a pak lenošení na pohovce není tím správným přístupem. Měli bychom si dopřát hlavně dostatek pohybu, stačí třeba i chůze, zkrátka donutit své tělo hýbat se, čímž se podpoří správná peristaltika střev. A k tomu nesmíme zapomínat na správný pitný režim, tedy vypít dva až tři litry tekutin denně, ideální je voda či občasné minerálky. A hlavně pít pravidelně, ne hodně naráz. Tím a pravidelným jídelníčkem postupně tělo naučíme, že vše má svá pravidla a je rozvrstveno během dne. Naše trávení se tak dostane do normálu, nezatěžujeme střeva a plynatost by pro nás měla být dávno zapomenutým problémem.
Pokud potíže i tak přetrvávají, vězte, že svůj vliv na nadýmání a třeba i přílišný stres, nebo když jsme dlouhodobě pod tlakem. Což se ovšem odráží celkově na naší psychice a stavu organismu a rozhodně nám to z dlouhodobého hlediska spíš škodí, než že by to bylo třeba v nějakém ohledu motivující. Zkrátka chce to klid a pak budeme v naprosté pohodě.