O tom, že grilované maso není zrovna to nejzdravější, co jíme, se ví. Grilujeme klobásy, vepřové maso, špekáčky, kupujeme často maso už naložené v marinádě neznámého původu. Hodně solíme a kořeníme, jíme k tomu nejrůznější omáčky a bílé pečivo, pijeme sladké limonády a alkohol – zkrátka je to pro naše tělo strašlivá zátěž, a tak není divu, že je po pořádné grilovačce leckomu těžko a i špatně. A nespraví to ani těch pár kousků zeleniny, které k masu přikousneme. Přesto to jde zdravěji, aby nám pak bylo lehko a hlavně abychom věděli, že nejíme zbytečně velké množství karcinogenů, které při pečení nad otevřeným ohněm a hlavně při vysoké teplotě vznikají.
Víno, pivo, předvařit
I když se nám marinády mohou zdát nezdravé, domácí nejsou nijak škodlivé. Pokud do nich navíc přidáme nejrůznější koření v čele s červenou paprikou, pepřem, česnekem, rozmarýnem a šalvějí, omezíme tím usazování karcinogenů na mase. Stejně tak se doporučuje přidávat do marinády červené víno, které výborně ladí zvláště k hovězímu masu. Kromě toho ale víno působí proti karcinogenům (a podobný efekt má v marinádě i pivo). Doporučuje se také maso před vložením na otevřený oheň předvařit. Ideálně na pár minut v mikrovlnce a pak vylít vzniklou šťávu, ve které se mohou tvořit nebezpečné látky. A když pečete velké kusy nebo třeba kuřecí čtvrtky, můžete je předpéct v troubě a na gril je dát jen dodělat, aby získaly tu typickou vůni a chuť.
Nižší teploty
U grilu se teplota reguluje obtížně, ale pokud ho rozpálíte naplno a maso připravujete při hodně vysokých teplotách, vzniká mnohem větší množství rakovinotvorných látek, než když teplotu snížíte. Doporučuje se ji udržovat na maximálně 160 stupních Celsia. A pokud chcete grilovat úplně zdravě, doporučuje se místo klasické mřížky zvolit lávové kameny a žulové desky, na kterých se vše bez problémů upeče, ale maso nepřijde do styku s kouřem a ohněm. Nebo zkrátka sáhnout po elektrickém grilu. Akorát pak maso nemá tu správnou „očouzenou“ chuť.