Pravda o silikonech – praskají a brání kojení?

 

Pokud se odhodláme jít na zvětšení či zmenšení prsou spojené s vložením silikonové náhrady, je třeba mít na mysli, že se jedná o klasickou operaci. A ta s sebou samozřejmě nese i určitá rizika – může se objevit zánět, jizvy se špatně hojí, sníží se citlivost prsou – nebo se zákrok vůbec nepovede. To jsou ale běžné situace, se kterými se počítá. Ženy obvykle trápí jiné, mnohem závažnější otázky, které mají poznat až několik let či měsíců po samotném zákroku. Nutno ale říct, že většinou jde o smyšlenky. Podívejme se ale podrobněji, co se se silikony může nebo nemůže přihodit.

Praskají a znecitlivují?

Nejděsivější představou majitelek silikonového poprsí bývá, že jim silikon praskne. Co pak, co se jim může stát, přežijí to? Mohou být ale klidné. Podle odborníků se kvalitně vyrobený implantát nemůže sám nijak poničit, natož aby praskl. Ano, jsou případy, kdy se to může přihodit, třeba když do něj pronikne ostrý předmět. Typické je také prasknutí při autonehodě. Ale rozhodně není pravda, že implantát prakne třeba v letadle.

Stejně tak se nemusíte bát, že budete mít po operaci prsa necitlivá. Jistě, krátce po zákroku se to stát může, ale brzy se to vrátí do normálu a prsa jsou stejně citlivá jako předtím.

Konec kojení?

V mládí to neřešíme, ale jakmile začneme plánovat děti, přijde strach, že implantáty brání kojení. A toho se řada žen podvědomě děsí. Odborníci je ale uklidňují, že samo vložení silikonového implantátu do prsu by nemělo s mléčnými žlázami nic udělat. Problém může nastat jedině v případě, že si necháváme prsa modelovat a zmenšovat, protože tehdy se část mléčných žláz musí odebrat. Takže některé ženy pak opravdu nejsou schopny kojit.