Řada lidí sice dnes trpí celiakií nebo má alergii na lepek. Ale někteří se mu vyhýbají preventivně - ve snaze očistit svůj organismus a zhubnout drží takzvanou bezlepkovou dietu. Přitom si neuvědomují, že jak nadměrná konzumace lepku, tak i jeho dlouhodobé vynechávání ze stravy má svá rizika. O nich se už ale u zázračných příběhů typu "vynechal jsem lepek a je mi mnohem líp" nemluví.
Nahradit lepek je celkem drahé
Ti, kdo nemají žádná dietní omezení, si to nejspíš ani neuvědomují. Ale kdo se musí striktně vyhýbat lepku, má poměrně těžký život. Lepek je totiž obsažen ve veškerých obilninách, takže tito lidé nesmějí bílé pečivo, cereálie, těstoviny, výrobky z mouky ale ani řadu dalších potravin jako jsou omáčky, zmrzlinu v kornoutu nebo další.
Vše musejí nahrazovat adekvátními potravinami s podobnými vlastnostmi, jakými jsou například pohanka, kukuřice nebo třeba amarant. Když pečou moučník, tak hledají recept bez mouky nebo mouku nahrazují jejími - obvykle násobně dražšími - alternativami. Zkrátka je to náročné, ale na druhou stranu organismus těchto lidí si s lepkem neumí poradit tak, jako to zvládá organismus většiny z nás.
Všeho moc škodí
Pokud si lepek odpíráme ve snaze zhubnout, měli bychom to dělat jen krátkodobě. Odborníci ostatně dlouhodobou bezlepkovou dietu doporučují výhradně jen těm, kteří ji nutně potřebují k životu, tedy lidem s alergií nebo nesnášenlivostí lepku. Ačkoliv je právě bezlepková dieta jedním z trendy výživových směrů, není u zdravých lidí opodstatněná.
Na druhou stranu není ani rozumné to s lepkem přehánět a konzumovat výhradně jen bílé pečivo, těstoviny z bílé mouky a k tomu třeba pizzu. Tělo potřebuje přijímat ideálně vyváženou stravu - tedy i dostatek bílkovin, zdravých tuků, vlákniny, vitamínů a minerálů - a to mu bílou moukou nedodáte. Je proto zásadní k potravinám z bílé mouky zařadit do jídelníčku i dostatek ovoce, zeleniny, ale i masa či mléčných výrobků a postarat se o to, abyste tělu dopřáli vše, co potřebuje. Pak dokáže fungovat správně a i s lepkem si lépe poradí.