Palcový úchop je jednoznačně bezpečnější variantou. Při tomto úchopu svíráte činku čtyřmi prsty z jedné strany a z druhé strany je zajištěna palcem. Palec tak brání vyklouznutí činky a zároveň díky němu lépe cítíte, jakou váhu jste si naložili. Díky tomu je palcový úchop i základní ochranou proti úrazu. Zejména pro začátečníky je doporučováno používat pouze tento druh úchopu.
Při posilování je důležité vědět, jakou váhu máte naloženou. A to nejen díky číslům, které můžete vidět na kotoučích činek, ale zároveň i pomocí smyslů. Tuto infomraci tělo přenáší pomocí nervů - z nervových zakončení přes tíhové váčky až do mozku. A právě při palcovém úchopu je tato informace pro tělo lépe "čitelná" - dokáže tak snáze odhadnout, jak použít který sval.
Do třetice pro palcový úchop hovoří fakt, že při něm je více namáhán i vřetenní sval na předloktí. Právě tak budujete i větší svaly na předloktí než při použití bezpalcového úchopu.
Proč se tedy používá i bezpalcový úchop? Zkušenější sportovci vám odpoví, že tímto úchopem jsou schopni zacílit na jiné svalové skupiny. Zároveň ale musíme zdůraznit, že tento úchop není bezpečný - činka vám při něm může lépe vyklouznout. Pokud si chcete zpestřit cvičení a jste už zkušenější, co se posilování týká, můžete bezpalcový úchop vyzkoušet třeba u rozcvičování, kde nezvedáte těžké váhy.
Jaká je vaše zkušenost? Jaký druh úchopu používáte a na jaké cviky?