Tyto látky jsou specifické v tom, že zabraňují oxidaci uvnitř našeho organismu. Ta jinak logicky probíhá, protože dýcháme kyslík, a ten pak oxiduje a tělo tak stárne a strádá. Pokud ale přijímáme dostatek antioxidantů, tento proces se zastaví a je nám čím dál lépe, a to po všech stránkách. A přitom je nemusíme jíst třeba ve formě doplňků stravy, vyskytují se v běžných potravinách.
Vitamíny A, C, E
Pokud máme dostatečný příjem vitamínů A, C a E, můžeme být v klidu, jsou to totiž přirozené antioxidační látky. Vitamín C je přitom v ovoci či zelenině, případně v potravinách s přidanou kyselinou askorbovou. Ale pozor, jakmile potraviny uvaříme, vitamín tím zničíme.Vitamín A se nachází v mrkvi a žlutém a červeném ovoci a chrání naše oči, případně kůži před působením UV záření. A vitamín E je důležitý pro krásnou, pružnou pleť a chrání cévy. Najdeme ho přitom v ořechách, rostlinných olejích, listové zelenině nebo tučnějších rybách.
Rostlinné látky
Druhou skupinou antioxidantů jsou látky, které jsou přítomné v různých částech a typech rostlin. A pokud je konzumujeme, prospíváme si tím ještě o něco víc (ale když ne, skoro nic se nestane). Patří mezi ně lutein, který je v listové zelenině a mrkvi a který pomáhá obézním lidem a kuřákům. Lignan zase pomáhá v léčbě a prevenci rakoviny prostaty a rakoviny prsu a vyskytuje se v obilninách a semínkách. Lykopen zase brání infarktu a najdeme ho v rajčatech a melounu. A nakonec ještě flavonoidy. Ty jsou v zeleném čaji, kávě, červeném víně nebo čokoládě, takže mlsalové jistě zajásají. Kromě toho je najdeme i v bobulích (černý rybíz, borůvky, ostružiny) a v našem těle mají podobný účinek jako vitamín C.