Malé bříško nevadí? To je smrtelný omyl

Pokud máte ploché bříško, kterého jste nedosáhli jen drastickými dietami a takřka hladověním, můžete být celkem v klidu. Značí to, že by se vám měla vyhýbat většina zejména srdečních a cévních onemocnění, protože se udržujete ve fyzické kondici a snažíte se pro své zdraví i něco viditelného dělat. Ten, kdo má ale i byť jen sebemenší tukové polštáře v břiše, je ohrožen víc, než tuší. Podle vědeckých studií takovýmto lidem hrozí mnohem větší riziko onemocnění některou kardiovasklární nemocí.

 

Čím víc tuku, tím horší

Všeobecně se má za to, že nejvíc ohroženi jsou nemocemi srdce obézní lidé a ti, kteří na svou postavu nedbají. Je to logické – pokud se přejídáme a jíme nezdravé, tučné, mastné a slané potraviny, naše cévy se ucpávají, tvoří se nám v těle cholesterol, zvyšuje se tlak, zhoršuje dýchání a hrozí nám velmi nebezpečná onemocnění zejména srdce. Ale až teď se mluví také o tom, že velmi podobné riziko hrozí i těm, kteří mají třeba i jen malé tukové zásoby v nepatrně vypouklém bříšku. A nejohroženější jsou kupodivu jedinci, kteří jsou celkově štíhlí, ale tuk se jim ukládá jen v oblasti břicha.

 

Ohrožení pro tepny

Tyto zprávy od amerických vědců jsou jen další pobídkou, abychom se snažili udržovat v kondici a fit. Jen pokud se budeme hýbat, dodržovat správnou životosprávu a jíst zdravě, předejdeme kornatění cév a vápenatým usazeninám v tepnách. Zkrátka čím méně tuku se nám v těle ukládá, tím větší máme šanci, že nás nepostihne žádná životu nebezpečná nemoc. A pokud to začneme zanedbávat, okamžitě zvyšujeme riziko, že vážně onemocníme.