V prvé řadě je nezbytné říct, že jednoznačně se negativní účinky alkoholu na organismus potvrdili pouze tam, kde docházelo k nadúžívání. Naopak o kladných účincích malého množství alkoholu se stále vedou diskuze. Ostatně 0,2 promile může mít v krvi i kompletní abstinent - to je také hranice, kdy se u policejní kontroly neodebírá řidičský průkaz. Jednoduše proto, že tělo samo alkohol produkuje a to u každého jinak, koncentrace v dechu je také u každého jedince různá, proto se o požití alkoholu mluví až nad touto hranicí (samozřejmě musíme zvážit i nepřesnost přístrojů, které jsou k měření použity).
Oficiálně alkohol najdeme zařazen vedle sedativ. Obecně řečeno jde tedy o drogu, v našich končinách však legální. Sedativa mají společného tlumící vlastnosti na organismus a právě takto alkohol účinkuje. Při požití malého množství dopady skoro nepoznáme, ale při vyších dávkách vede útlum k odbourání zábran, snížení kontroly nad chováním a zhoršené koordinaci. Abychom si tento efekt vysvětlili blíže, musíme vědět, že alkohol nejvíce postihuje mozeček. To je část mozku, která se nachází mezi týlnímy laloky, tedy vzadu hlavy. Je zodpovědný za všechno, co bereme samozřejmě. Řídí naši rovnováhu, koordinuje pohyby a to jak jemné, tak přesné a rychlé. Bez něj bychom těžko zvládli uchopit něco do rukou, ale ani chůze by nebyla možná. Mimo to, je zodovědný i za zrakové a řečové funkce.
Něco vám to připomíná? Přesně podle těchto zhoršených funkcí bezpečně opilého člověka poznáme. Naštěstí je tento efekt, při občasném požití alkoholu vratný, ale to opravdu platí pouze pro rozumném množství alkoholu. Vysoká hodnota alkoholu v krvi totiž může vést k intoxikaci organismu v takové míře, že je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Mozek už totiž nedokáže, pod náporem alkoholu zajistit vitální funkce a dochází k selhávání životních funkcí.
Mimochodem, alkohol se velmi dobře váže na vodu a proto jsou ženy jeho účinkům vystaveny více, jejich tělo totiž obsahuje větší podíl vody než u mužů. Zároveň je otravě alkoholem blíž dítě, nebo mladiství, který alkohol požije. Přímé vyloučení alkoholu z těla totiž dochází pouze v cca 15% požitého množství, se zbytkem se musí poprat metabolismus. Ten je u dětí sice rychlejší, ale objem alkoholu, vzhledem k nižší váze bývá větší, než u dospělých.
Metabolické procesy probíhají především v játrech, které nedokáží odbourávat větší množství alkoholu najednou a tak cirkuluje v naší krvi delší dobu. I proto zde těžko pomůžou nějaké babské rady na kocovinu, ta totiž přejde až se vypitý alkohol dostane z těla ven. Jediné co zůstává je podpořit metabolismus pohybem a nepřidávat do těla další potraviny, které játra opět zatíží.A zde je také důvod proč bývají játra další z částí, která je postižena u jedinců, kteří holdují alkoholu pravidelně. Časem totiž ztratí svoji schopnost odbourávat alkohol v krátkém čase, alkohol koluje v krvi delší dobu a tedy i mozeček je ovlivňován delší dobu - a to jsme opět na začátku dnešního článku, kde popsané poruchy chování už zůstávají trvalé.
Pokud tedy na Silvestra plánujete velkolepé oslavy, zkuste si vybavit tento článek ještě dříve, než alkohol ovlivní vaši rozhodovací schopnost :-)