Co když jste ale začali pro sebe něco dělat, ale kila nejdou dolů? Možná je špatně některý z následujících bodů.
1. Máte špatnou přípravu
Nejen pro pionýry platilo heslo: "Buď připravený!" Jakmile máte lednici a špajz plné správných potravin, jako je třeba krůtí maso se spoustou bílkovin a minimem tuku, celozrnné pečivo obsahující komplexní sacharidy a vlákninu, ovoce a zelenina nadupané vitamíny nebo různé ořechy obsahující zdravé tuky, znamená to být připraven na zdravý jídelníček. Podobně i výběr jídla z online menu restaurace předem vás udrží na správné vlně, když se rozhodnete jíst venku.
A pokud máte rádi sladké, mějte připravenu jeho zdravější variantu v podobě ovoce nebo třeba vysokoprocentní čokolády pro případ, že vás bude honit mlsná.
2. Nepijete dostatek vody
Dostatečný příjem vody je podmínkou pro lepší celkové zdraví - a to jak pro zdravou kůži, kosti, klouby, trávení, paměť i mozkové funkce. Stejně tak podpoří správný průběh procesů v těle. Otázka je, kolik vody za den vypít? Každý jsme jiný a každé tělo potřebuje jiné množství tekutin. Obecná rada "2 - 3 litry denně" je sice správná, ale je jen na vás najít si způsob, jak si pohlídáte, že pijete pravidelně celý den. Procesy uvnitř vašeho těla probíhají totiž neustále a průběžně také potřebují přísun vody.
Je i logické, že ti, kteří před jídlem vypijí sklenici vody, dokáží zhubnout více než ti, kteří pijí až po jídle. Žaludek je tak částečně zaplněn tekutinou a rychleji se dostaví pocit sytosti.
3. Nemáte dostatek bílkovin ve stravě
Pokud ve vaší stravě převládají sacharidy a chybí bílkoviny, bude se vám hůře hubnout. Zařaďte do jídelníčku víc bílkovin a uvidíte brzy rozdíl. Tělo totiž při zažívání bílkovin spálí až dvakrát více kalorií než při zpracování toho samého množství cukrů.
Ideálním zdrojem bílkovin jsou například kuřecí nebo krůtí maso (bez kůže), vepřová panenka či libové hovězí. Když si na maso nepotrpíte, bílkoviny jednoduše dodáte tělu třeba pomocí vajec, tvarohového sýru nebo i některých luštěnin.
4. Pijete moc kalorií
Většina slazených nápojů vám dodá energii, ale pouze v podobě cukru. Vaše tělo tak sice nabudí, ale o to dříve budete mít hlad - pitím těchto nápojů nepřijmete nic, co by vás zasytilo. Zkuste vyměnit slazené limonády, džusy, čaje nebo kávy za vodu nebo domácí limonády, čaj a kávu neslaďte.
Nezapomeňte, že nejvíce kalorií přijmete pitím alkoholických nápojů. Když už vyrazíte do restaurace nebo hospody, dejte si radši než spoustu panáků nebo míchaných drinků jedno pivo.
5. Nemáte dostatek spánku
Můžete na sobě dřít, jak chcete, ale bez dostatku spánku nedosáhnete a hlavně si neudržíte úbytek váhy tak, jak chcete. Ať už chcete nebo ne, vaše hormony - leptin a ghrelin se o to postarají.
6. Nesnídáte
Ne každý má ráno chuť do sebe dostat jídlo. I pro ty z vás, kteří to tak mají, ale platí, že během první hodiny po probuzení byste měli posnídat. Tedy měli byste, pokud chcete podpořit svůj zdravý život. Snídaně je opravdu základem dne a tělu dodává chybějící živiny.
7. Nemáte přehled o svém jídle
I když nakoupíte hromadu zdravých věcí a snažíte se jíst zdravě, nemusíte hubnout. Pokud nemáte přehled o tom, co v průběhu dne a v jakém množství jíte, může být hubnutí těžké. Zapisování si přesných porcí jídel vám ho rozhodně usnadní. V dnešní době je dostupných spoustu on-line jídelníčků nebo aplikací pro chytré telefony, které vám přehled o jídelníčku usnadní.
Jednoduše tak uvidíte, z čeho se skládá vaše strava a kolik jakých živin vám přináší. Psaní si všeho, co sníte, má take psychologický efekt - přeci jen si víc rozmyslíte, jestli si dáte zmrzlinu odnaproti, když si ji pak musíte zapsat.
8. Neposilujete
Hubnout můžete i bez pohybu - nezdravě. Hubnout můžete i pouze díky kardiu - opět ale nezdravě. Zkuste ke kardiu přidat i cviky na budování svalové hmoty a změníte takové vaše hubnutí na zdravé.
Mnoho studií prokázalo, že samotné kardio povzbudí metabolismus pouze během samotného cvičení a pouze krátce po jeho skončení. Posilování nakopne metabolismus na delší dobu i po skončení cvičení. Právě po silových cvicích svaly stále spalují energii. Zkuste tedy střídat silové cviky a kardio - hubnoucí efekt tak bude mnohem větší.
9. Házíte flintu do žita
Hubnutí není závod s časem. Tedy alespoň to zdravé, které bude mít dlouhodobý efekt, ne. Proto neházejte flintu do žita, když se vám nebude dařit hubnout tolik, kolik chcete hned na začátku. Rozhýbání všech procesů souvisejících s úbytkem tuku, nějakou dobu trvá. Proto si dejte čas.
Měli jste po týdnu zdravého pohybu a zdravého jídla nepřekonatelnou chuť na něco pořádně nezdravého? Dali jste si jeden den místo ovoce čokoládovou tyčinku? Dopřáli jste si v neděli po obědě pořádnou smetanovou zmrzlinu? Cítíte se poté, jako byste zhřešili a po takovém hříchu vám naskočila zpět všechna zhubnutá kila? Nemusíte!
Zdravý život není o tom, že něco nesmíte. Nebo že se kvůli tomu, že jste se rozhodli žít zdravě, musíte cítit špatně. Naopak, užijte si jednou za čas něco ne úplně zdravého a dietního. Uvidíte sami, že zdravý život je vysoce návykový a i když si dáte občas něco sladkého, nebude vás to lákat tolik, jako v minulosti. A to rozhodně není důvod, proč se cítit špatně.