Samotné slovo sauna pochází z finštiny a v originále označuje malou místnost, nebo přístřešek, který se používá pro saunování. Původně se dokonce používala jáma, ale s dřevem je saunování příjemnější a různorodější. Záleží totiž i na samotném dřevě, které je k stavbě sauny použito. Z našich podmínek se používá smrk, lípa, topol, olše nebo osika. Výhodnější jsou ale severské stromy, nejčastější skandinávský smrk. Ten se vyznačuje větší hustotou, lépe drží teplo a dá se použít i na sedací části, protože z něj tolik nehrozí zadření třísky jako z lokálních stromů. Naše stromy jsou zase výhodné v množství silice, které obsahují. Během saunování ji totiž uvolňují a my ji můžeme inhalovat, což saunovací proces ještě zefektivňuje.
Ať už je sauna jakákoli, všechny mají společnou vyšší teplotu uvnitř. Ta se může pohybovat od mírných 40°C až po horkých 100°C suchého vzdychu. Ozdravného účinku se ale dá dosáhnout už při 70°C, což je také nejběžnější teplota saun v našich končinách. Díky vrstvám teplého vzduchu, který se přirozeně drží nahoře si tak své místo najde každý. Právě díky tomu, že jde vždy o suchý vzduch tělo snese i vyšší teploty.
Od teploty se odvíjí i délka pobytu v sauně. Měla by být mezi 8 - 15 minutami, ale vždy je to velmi individuální. Celý pobyt v sauně by měl být příjemnou záležitostí, při sebemenším pocitu nekomfortu saunu raději opusťte. Navíc, vždy by se měly saunovat pouze zdravé osoby, bez kardiovaskulárních potíží. I zdraví jedinci by ale měli v sauně vstávat opatrně a pomalu, je třeba si uvědomit, že takováto teplota není pro těla zcela přirozená.
Po saunování by měla následovat sprcha. Buď může být studená, ale teplotní šok není nutný. V každém případě je důležité ze sebe smýt všechny nečistoty, které se z nás během saunování uvolnili. Už vůbec nepřipadá v úvahu zamířit hned ze sauny k ochlazovacímu bazénku. V takové vodě se koupe spousta jiných lidí, tak buďme ohleduplní.
Pokud jsme ochlazeni, je čas na odpočinek. Věnujte mu přibližně 15 - 25 minut a opravdu si jej užijte. Relaxujte a odpoutejte se od běžných starostí. Zaměřte se na klid a dýchání, tím pomůžete tělu zregenerovat se po teplotním šoku. Odpočinutí? Vše můžeme zopakovat. Jedno kolo saunování nemá příliš smysl, ale už po dvou se dostaví blahodárné účinky. Nejčastější tři opakování pak pomohou k dokonalému zrelaxování a zklidnění. Pokud si koleček v sauně dopřejeme víc navodíme si velmi příjemnou únavu. Máte-li tedy možnost si po saunování zdřímnout, volte větší počet kol. Nedoporučuje se však více než pět opakování.
Mimo zrelaxování prospěje sauna vaší imunitě a zotuží váš kardiovaskulární systém. Významně přispěje i k uvolnění svalů. Pokud tedy váháte zda saunu zkusit, určitě byste měli.