Šípky
Tyto červené bobule už dnes mnoho lidí netrhá, přitom je to velká škoda. Dají se použít jako marmeláda, do čaje nebo na omáčky. A vitamínu C mají opravud na rozdávání. Ve 100g najdeme 200 - 500mg tohoto vitamínu. Záleží v jakém stupni zralosti je trháme, ideálně je to těsně před prvním mrazem. Také záleží na sušení, žádné sluníčko a vysoké teploty, jen stín a mírně zvýšená teplota. Mimochodem, obsah vitamínu je tedy více než desetinásobek toho, co najdeme v citronech.
Černý rybíz
Černé zlato na našich okrasných zahradách moc už k vidění není, ale mělo by být. Keřík černého rybízu dokáže udělat i kus okrasné práce, plody jsou pak cenným zdrojem vitamínu C. Ve 100g najdeme 50 až 400mg tohoto vitamínu. Denní doporučená dávka je přitom 100mg, nemusíte se ale bát, tímto vitamínem se předávkovat nelze. Tělo jej zkrátka vyloučí, lepší tedy víc, než-li méně. Sirup z černého rybízu nás navíc dokáže zásobovat klidně celou zimu.
Brokolice
Už jsme měli bylinky. Ovoce ale i zelenina umí příjemně překvapit také. V zimě tak můžeme doplňovat vitamín C i pomocí zeleniny. Velmi dobrý zástupcem je brokolice. Její výhoda je v tom, že ji nemusíme tepelně upravovat, a tak v ní ostatní vitamíny zůstanou také. Ve 100g brokolice najdeme, oproti zbylým dvěma zastupcům, podstatně méně vitamínu. Na 100g připadá maximálně 87mg vitamínu C. Brokolice ale sníme obvykle víc.
Jaké jsou výhody vitamínu C?
A když jsme u toho, vitamín C umí s naším tělem víc, než jen posílit imunitu. Mezi další benefity, které jsou "céčku" přisuzovány patří například kladný přínos na pokožku. Pomáhá regeneraci kůže a zvyšuje elasticitu. Mimo kůži prospěje i našim očím. Člověk patří k tvorům, které si vitamín C nedokáží přirozeně vyrobit. Příjem z potravin je tedy velmi důležitý. Dieta s vysokým obsahem tohoto vitáminu vám prospěje nejen během chřipkového období, pozitivně prospěje vašemu tělu a celkově zlepší a prodlouží kvalitu vašeho života. Tak vzhůru do toho!