Quinou můžete najít v odborné literatuře pod názvem merlík čilský, původem pochází z Jižní ameriky, kde se vellmi často používá jako obilovina. Jedli ji už staří Inkové před 5000 lety, kdy tato plodina zdomácněla. V dobách kolonializace ameriky upadla tato plodina v zapomění, ale v posledních letech znovu objevuje svoji slávu a nachází si cestu na naše stoly.
Tolik krátce o quinoi, ale nás bude zajímat především jak ji využít v kuchyni? Převážně se z ní využívá semeno, ale v amirice používají také listy do salátu. Ty u nás bohužel těžko seženeme, ale semena jsou už často běžnou nabídkou obchodů. Můžeme najít mouku vyrobenou z této plodiny a díky tomu, že neobsahuje lepek je vhodnou náhražkou běžné mouky pro jedince trpící celiakií.
Semena jsou dobrým zdrojem některých vitaminů – thiaminu, riboflavinu, kyseliny listové, beta-karotenu, alfa-tokoferolu a vitaminu C, obsahují 60 % škrobu, 23 % esenciálních bílkovin, 5 % sacharidů, 4 až 9 % tuků, jejich energetická hodnota je 374 kcal/1566 kJ na 100 g.
Samotná příprava quinoi je velmi snadná, stačí se k ní chovat podobně jako k čočce. Nemusíme ji namáčet a stačí ve vodě povařit do měkka. Smíchaná s grilovanou zeleninou nakrájenou na kostičky poslouží jako velmi dobrá, dietní a výživná příloha. Nebo ji smíchejte s čerstvou zeleninou a podávejte jako salát. Jedinou nevýhodou quinoa může být její trošku vyšší cena, za čtvrt kila zaplatíte přibližně 80,-Kč, ale vzhledem k tomu, že je opravdu sytá, nebude jí třeba připravovat tolik. Navíc se vyplatí jednou za čas udlělat si k dietní večeři něco jiného.