Svaly potřebují zátěž, aby rostly a vy díky tomu zvládali zvedat větší zátěž. Když je ale budete zatěžovat neustále, každý den a nenecháte ani chvíli odpočinout, dříve nebo později začne tělo stávkovat. Nebo možná ještě dříve dojde k nějakému zranění - u přetrénovaných svalů a kloubů je větší riziko, že se tak stane. Ať tak nebo tak, nakonec může intenzivní trénování bez odpočinku skončit tak, že delší dobu trénovat nebudete moci.
Lepší variantou je proto svalům a kloubům dopřát odpočinek. Rozumíme ale i tomu, že část z vás by nejradší cvičila pořád. Právě pro vás může být zajímavá kombinace, kdy jeden týden si dáte den odpočinku a další den cvičíte s menší zátěží. Takový týden zařaďte do svého plánu nejlépe jednou za měsíc až šest týdnů.
Menší zátěží myslíme rovnou několik možností. První z nich je to nejjednodušší - snížit zátěž nebo počet opakování. Tímto snadno snížíte zátěž pro vaše klouby a svaly a přesto si dopřejete pohyb. Druhou možností je změna cviků s činkou - z obouručních na jednoruční. Z dvouručních cviků (bicepsový zdvih činky, bench press, apod.) přejděte na jednoruční s 30 - 40% původní zátěže. Díky tomu procvičíte trochu jiné svaly a zároveň je nebudete tolik přetěžovat. A do třetice můžete zkusit u cviků s činkou nebo hrazdou širší úchop. V moderních fitness centrech jsou k dispozici podložk, které úchop snadno rozšíří. Právě při něm jste nuceni snížit zátěž, kterou jinak běžně zvládnete. A když u takového cviku automaticky snížíte zátěž na 50-70% původní váhy, opět budete šetřit své svaly a klouby.
Nezapomeňte rozhodně i na dny, kdy cvičit nepůjdete a umožníte tělu plně se zregenerovat. Odpočinek je pro tělo a zdravý růst svalů stejně důležitý jako správné cvičení.