Ovesné mléko
Recept na ovesné mléko je snadný, jako ostatně na všechna. Ovesné vločky propláchneme a necháme namočená přes noc. Druhý den vločky slijeme a zbylou vodu jen mírně vymačkáme, není třeba ji vymačkávat vůbec, ale můžeme. Vločky dáme do mixeru a zalejeme dvojnásobným množství vody. Důkladně rozmixujeme s přidáním dvou lžic cukru. Přecedíme přes jemné sítko, nebo ještě lépe přes plátno.
Ovesné mléko je nabité vitamínem B a E. Navíc jej klidně můžete připravit přímo z ovsa podobným způsobem.
Makové mléko
Toto mléko nám dodá doslova nálož vápníku, najdeme v něm až 200mg vápníku na 100ml. Rozemletý mák zalijeme přibližně osminásobkem vody (na 100g máku 800ml vody). Za občasného promíchání necháme 2-3 hodiny stát a poté opět postupujeme klasicky. Rozmixovat a přecedit, víc už není třeba. Toto mléko má velmi zajímavou, mírně nahořklou chuť.
Mandlové mléko
Je asi nejznámnějším druhem rostlinného mléka, jeho oříšková chuť dokáže z kávy udělat velmi zajímavou ochucenou kávu, která v sobě nebude mít zbytečné cukry z ochucovacího sirupu. O výrobě mandlového mléka jsme dokonce už psali.
Slunečnicové mléko
Hořčík, selen, niacin, zinek, kyselina pantotenová, železo, vápník, fosfor, hořčík, selen, niacin, zinek, Omega-6 polynenasycené mastné kyselin - to je výčet všeho toho, co můžeme ze slunečnicového mléka získat. Stačí vzít 100gramů slunečnicových semen, propláchnout vodou a v sítku nechat přibližne 24hodin klíčit. Jakmile jsou semena naklíčená, zalejeme je v mixeru 500ml vody a rozmixujeme. Procedíme a klidně jej můžeme ještě mírně naředit na požadovanou konzistenci. Ochucené kakaem pak máme výborný základ zdravé snídaně.
Podobných receptů najdeme ještě spoustu, nemusíte se tedy bát experimentovat. Zajímavé je například konopné mléko, nebo rýžové. Stačí vyzkoušet. Nemusíte být zrovna veganem, kteří podobné náhražky do svého jídelníčku pravidelně zařazují. Velmi dobře si s těmito recepty poradíte i během očistné kůry, kdy není dobré tělo zatěžovat klasickými mléčnými produkty.