Zuby jsou jedna z částí našeho organismu, kterou nedokážeme snadno nahradit. Přitom se k nim podle toho většina z nás nechová. Omezí se na rychlé vyčištění zubů a tím veškerá péče končí, přitom jiným částem těla věnujeme péči daleko více. Co ale dělat, aby byly zuby v pohodě a odvděčily se nám dlouhou službou? Vyzkoušejte našich pár tipů, jak jim ulevit od každodenní zátěže.
1. Omezte pití kávy
A začneme hezky starou ohranou písničkou, kterou už určitě každý slyšel. Káva na zuby není dobrá. Při častější konzumaci káva může zbarvit povrch zubů, ale především jsou nápoje jako káva, černý čaj, nebo červené víno, kyselé. Kyselé prostředí v ústech právě nepříznivě působí na zubní sklovinu a rozrušuje ji.
2. Čistěte, ale s rozumem
O nutnosti pravidelně čistit zuby asi nemusíme vést dlouhé diskuze, málokdo ale ví, že načasování je ještě důležitější. Řada lidí, ve snaze udržet chrup co nejčistší, jde rovnou po jídle čistit zuby. Podle odborníků je ale právě tato varianta horší, než zuby nevyčistit vůbec. Příjmem potravy a nápojů změníme Ph v našich ústech. Většinou jde právě o kyselé prostředí, které zubní sklovinu mírně naleptá, čištěním pak může dojít k "obrušování". Ideální je čistit zuby nejdříve hodinu po posledním jídle, ale pozor, stejně je to i například se slazeným nápojem. Takže zuby bychom měli čisti před snídaní a těsně před spaním.
3. Buďte jemní
Zuby jsou skutečně pevné, kartáčkem jim tedy neublížíme, nicméně na drsné čištění bychom měli zapomenout. Většina lidí si čistí zuby kruhovým pohybem a právě v tomto pohybu se dotýká dásní. Příliš drsným, nebo tvrdým kartáčkem může dojít právě k poranění dásní a odhalení krčků zubů a může přispět k paradentóze.
4. Vyhněte se přípravkům na bělení
Bělení zubů rozhodně není přirozený proces a raději věnujte svoji energii správnému výběru jídla, které vaše zuby nezbarví. O kávě a vínu jste si už přečetli a u jiného jídla zkuste vyzkoušet třaba jablko, zelené hrozny, nebo banány. Těmto potravinám je přisuzována schopnost zuby bělit přirozeně a zdravě. Snadný způsob jak se vyhnout těm nesprávným potravinám je: co nezbarví ruce, nezbarví ani zuby.
5. Zubař je nenahraditelný
I když budete všechny tipy dodržovat, stejně se kazům vyhnout nemusíte. A nejenom kazy nás ohroží, daleko horší je paradentóza a další druhy onemocnění ústní duti. Návštěvu zubaře tedy neodkládejte a především věnujte čas prevenci. Minimálně jednou za rok byste měli svého zubaře navštívit a nechat si zuby prohlédnout. Velmi doporučované je i pravidlený rentgen, který lékaři umožní vidět i tam, kam by běžně nedohlédl. Vrtání zubů není sice nic příjemného, ale určitě je příjemnější než zubní náhrada.