V našich končinách je bohužel slovo psychiatr, nebo terapie stále ještě něco tabuizovaného a věc o které se nemluví. Lidská psychika je ale něco tak složitého, že si s ní někdy sami poradit nedokážeme. Mluvit o problémech je těžké, ale naštěstí to není jediná metoda jak ze sebe pocity dostat, utřídit je a pomoci si. Touto metodou je tvůrčí psaní. Asi nikoho nepřekvapí, že jakákoli tvůrčí aktivita je pro lidskou mysl důležitá a potřebná. Už od dítěte, jakmile udrží pastelku, nebo dokáže své pohyby koordinovat, zabavujeme svoji mysl tvorbou, které nás nejen rozptýlí. V dospělosti je právě tvůrčí psaní jednou z metod, jak dosáhnout lepších výsledků v životě.
Na Novém zélandu provedli studii, kde nechali jednu skupinu seniorů psát o svých problémech a druhou léčil podobně, ale bez psaní. 75 procent seniorů, kteří o svém trauma psali, se uzdravilo rychleji. Podobně pak v Texasu rozdělili skupinu lidí do tří skupin. První skupina nepsala, druhá psala obecně a hospodaření s časem a třetí skupina si vedla deník. Překvapením bylo, že více než třetina poslední skupiny, tedy té, která si vedla pravidelný itinerář aktivit, si našla ve sledovaném období novou práci. Psaní jim zkrátka pomohlo utřídit si myšlenku, ale zároveň se na svůj život dokázali podívat z nadhledu. To je věc, která nám často chybí a nedokážeme ji nijak nahradit.
Mimo to, psaní dokáže odvést naši mysl od běžný problémů a snižuje tak úzkost. Běheme psaní se totiž můžete dostat na místa, která možná ve skutečnosti ani neexistují a tak se vlastně nevědomky zrelaxujete. Zkrátka psaní můžeme vřele doporučit jako prověřenou terapii a měli byste ji zkusit. Nikdy nevíte, ale třeba z vás bude příští slavný spisovatel. Stále je totiž víc liidí, kteří čtou, než píší.