Pokud jste se s touto filozofií ještě nesetkali, pak ji můžete najít pod hesli jako breatharianismus nebo také inedia. Názvy vznikly z anglického breathe, tedy dýchání a latinského inedia, což znamená hladovění. Jestli vám ani z překladu není být jasné, co vlastně tento směr vyznává, pak vězte, že jde o víru, že jde existovat pouze z dýchání. Smyslem je tedy tělu živiny a nahradit je příjmem "jiné energie". Prakticky prvnáí zaznamenanou osobou, která tento směr následovala byla Terezie Neumannová. Traduje se, že se od roku 1932 (ve svých 34 letech) začala živit pouze hostiemi ze svatého přijímání. Dlouhých 36 let nepozřeja jediiné sousto jídla, mimo hostií. Tak jako většina podobných názorů i tento najde nejspíše své kořeny ve víře. Vždyť i v moderním křesťanství najdeme dost velkou váhu přikládanou půstu, který má být blahodárný pro tělo i duši člověka. Pokud jej tedy zavedeme do extrému, dostaneme se právě k breathariánství, kdy si jídlo odepřeme zcela.
Dnešní brethariání mají svůj vzor především indovi jménem Prahlád Jani, který se rozhodl pro úplný půst v roce 1940. Tvrdí, že od té doby nic nejí, nepije a tedy ani nemusí nic vyměšovat. Údajně skutečně podstoupil několikadenní pozorování, během kterých toto bylo potvrzeno. Věří, že právě tímto učením vyřeší problémy světa, kde spousta lidí trpí hladomorem a strádá. Svoji energii tak lidé mohou přijímat ze všudypřítomné vesmírné energie - prány. Odkaz na ni najdeme i v méně kontroverzních učeních, určitě se s tímto termínem setkal každý kdo byla alespoň jednou na józe. Otevřením své mysli vesmírné energii jde údajně dojít k úplnému odproštění od pozemských statků.
Názor si na tuto metodu musí udělat každý sám. Nemusíte na to být dokonce sami, ve státech najdete řadu kurzů, které vám za "mírný" poplatek filozofii osvětlí a provedou vás jejímy začátky. V každém případě je třeba být obezřetný a především zvážit rizika z této metody plynoucí.