Nejsnadnější metoda zjistění kalorických hodnot potravin je podívat se do kalorických tabulek. I tam je ale někdo musel zapsat. K naší škodě se taková hodnota bez tabulek a výpočtů nedá zjistit jen tak snadno. Podívejme se proto na kalorie s trochou vědomostí ze základní školy.
Co je to kalorie
Kalorie je množství energie, které dokáže zvýšit teplotu 1 gramu vody ze 14,5 °C na 15,5 °C.
Kalorie je jednotkou energie, která se uvolní z materiálu (např. hořením) a dokáže ohřát právě 1 gram vody. Každý materiál ale "hřeje" jinak a přesně tak se na tenhle problém podíval přibližně před 200 lety Antoine Lavoisier, zakladatel kalorimetrie. Mimochodem, pokud byste chtěli vědět jak byl za své objevy oceněn, tak v roce 1794 byl revolucionáři velké francouzké revoluce popraven gilotinou.
Už dříve se vědci zabývali myšlenkou, že jídlo které zkonzumujeme zahřívá naše tělo různě. Tahle myšlenka byla na počátku vzniku nepřímé kalometrie, která se zaměřovala na měření spotřeby kyslíku organismem při trávení určité potraviny. Nejedná se o příliš přesnou metodu, ale díky ní rozvinul Lavoisier svoji metodu. Vytvořil přístroj zvaný kalorimetr.
Co je kalorimetr
Jedná se o nádobu, která je ponořena do vody v tepelně izolovaném prostředí. V nádobě se potravina spálí a změna teploty vody je právě měřítkem množství vytvořených kalorií. Teď už by mělo dávat smysl i to, proč vlastně voda žádné kalorie nemá. Voda jednoduše nejde spálit, proto nemá žádné kalorie a během diety jí můžeme pít beze strachu, že z ní přibereme.
Pokud konzumujeme jídlo, které je složeno z nějakých surovin, výsledný počet kalorií, které jídlo má je vlastně prostý součet. Stačí tedy vědět kolik ingrediencí do jídla dáváme a jakou mají energetickou hodnotu. Nakonec stejně vše sečteme a to je energetická hodnota jídla.
U lidí se samozřejmě kalorie měří trošku obtížněji, ale to už jsme spíše v moderní medicíně. K základnímu pochopení myšlenky kalorií to vědět nepotřebujeme. Základem kalorií při dietě je tedy udržet jejich příjem nad hodnotou, kterou potřebuje náš organismu k udržení sama sebe (tzv. bazální metabolismus), ale zároveň pod hodnotou, kterou naše tělo dokáže "spálit".
Článek aktualizován 23.4.2019