Rýže postrádá jednu podstatnou složku potravy vhodné pro skvělé zasycení, a to konkrétně vlákninu. Zato obsahuje spoustu sacharidů, které mohou způsobit velký výkyv hladiny krevního cukru a můžou tak snížit efektivitu vašeho snažení o rychlé hubnutí. Na druhou stranu rýže vás dokáže zasytit a když si připravíte odpovídající porce, může být skvělým pomocníkem při zdravé dietě.
Už 50 gramů nevařené rýže obsahuje celých 20 gramů sacharidů, tedy téměř 10% doporučené denní dávky sacharidů (ta je 4-6 gramů sacharidů na kilogram váhy člověka). V případě, že jídlo obsahuje i vlákninu, dojde ke zpomalení vstřebávání sacharidů do krve, a tedy hladina krevního cukru tolik nevyskočí. Přísun energie se tak rozloží do delší doby a na vás po jídle jen tak nedolehne únava. Když si ale dáte jen větší porci rýže, do krve se v krátké době dostane větší množství cukrů. V reakci na to tělo vylučuje inzulín, aby hladinu krevního cukru stabilizovalo. Díky takovým výkyvům také tělo mnohem spíše změní cukry na tuky - nestihne jejich energii hned využít.
Při dietě si rýži můžete dopřát, pokud ji dobře zakomponujete do svého zdravého jídelníčku. V rozumném množství vám dodá rýže přírodní sacharidy a pokud zvolíte hnědou rýži, tělo dostane alespoň trochu vlákniny. V kombinaci rýže se zeleninou a libovým masem také snáze dodáte tělu maximum živin, které při dietě potřebuje. Stejně jako u většiny potravin platí i v případě rýže, že pokud ji konzumujete s rozvahou, může být přínosná i při dietě.