Nadýmání
Sycené nápoje jsou obvykle sycené plynem oxidem uhličitým. Stejně jako ve sklenici takového nápoje, se bublinky plynu mohou uvolňovat i ve vašem žaludku. S jednou skleničkou syceného nápoje si tělo ještě poradí, obvykle plyn uvolní říhnutím. Pokud jste ale milovník sycených nápojů a pijete je ve velké míře, dejte si pozor. Větší množství vám snadno může způsobit nadýmání.
Oxid uhličitý ve formě bublinek v sycených nápojích dráždí střevní stěnu a může zejména osobám s žaludečními vředy nebo podrážděnou sliznicí způsobit větší zdravotní komplikace. I pokud jste zdraví, sycené nápoje radši vyměňte za neperlivou vodu nebo čaj.
Dehydratace
S nadýmáním souvisí další stinná stránka sycených nápojů, o které výrobci taktně mlčí. A to dehydratace. Divíte se, jak je možné si nápojem způsobit dehydrataci? Poměrně snadno.
Právě kvůli tomu, že plyn obsažený v syceném nápoji, dokáže naplnit žaludek, vyvolá pocit naplněnosti. Mozek na to reaguje jako na signál, že už není potřeba dále pít. V kombinaci s kofeinem, který často sycené nápoje také obsahují, pak snadno pijete méně, než chcete a k tomu tělo vyplaví více tekutin.
Kazivost zubů a řídnutí kostí
U slazených sycených nápojů se v některých případech používá kyselina fosforečná. Ta snižuje pH nápoje. Stejně tak ale vytváří kyselé prostředí v ústech a může naleptávat sklovinu. K tomu její nadměrná konzumace rozhodí rovnováhu mezi vápníkem a fosforem. To má neblahý vliv na zdraví kostí a i zubů.
Při pití proto dejte přednost nejlépe nesyceným nápojům. Ideální je čistá voda nebo ochucená některým druhem ovoce. Inspirujte se i dalšími radami ohledně pitného režimu.