Na pultech obchodů dnes už mnohem snadněji najdeme polotovary a potraviny označené jako veganské. Připravují je ale výrobci jen z potravin, které jsou nejen veganské, ale zároveň i zdravé?
Čím vegani nahrazují maso? Různými umělými masy vyrobenými z polotovarů. A právě tato masa výrobci kromě rostlinných přísad napěchují také konzervanty a stabilizátory, aby vydržela na pultech obchodů i několik měsíců. Pokud tedy máte chuť na veganský burger, buď důkladně prostudujte složení umělého masa, než ho koupíte nebo si připravte směs doma. Veganská směs na burger by měla obsahovat zejména fazole a luštěniny. Vyvarujte se ale výrobku, který obsahuje většinu sojového izolátu nebo lepku (bílé mouky).
Veganské dezerty a sladkosti mohou také být pohromou pro vaše zdraví. Kvůli omezenému množství vhodných přísad jsou totiž veganské dobrůtky mnohem více napěchované jednoduchými cukry než standardní sladkosti. Výrobci také musí používat ve větší míře škroby, pektiny a další, které nahrazují třeba máslo nebo vejce.
Když sáhnete po veganských müsli tyčinkách nebo veganských tyčinkách ze semínek, přečtěte si také složení a obsah živin. Výrobci k jejich "slepení" používají často cukry a tuky, které jinak nejsou v semínkách obsažené. Z původně hezky vypadající tyčinky tak je přeslazená a přetučnělá sladkost. Vyměňte takovou tyčinku třeba za samotnou hrst semínek.
Pokud si jako vegan dopřáváte rádi těstoviny, sáhněte po těch celozrnných. Častou náhražkou masa nebo jiných neveganských pokrmů jsou právě těstoviny. Ty z bílé mouky jsou ale plné jednoduchých cukrů a hlavně bílé mouky. To pro naše zdraví není příliš přínosné. Jednoduché cukry zvednou rychle hladinu krevního cukru a po půl hodině od konzumace takového jídla, máte opět hlad. Lepek v bílé mouce pak zatěžuje trávení a může způsobit zažívací obtíže. Zato celozrnné těstoviny obsahují větší množství vlákniny a živin obsažených v obilninách a jsou pro náš organismus přínosnější.
Co vy, jíte jako vegani pouze doma připravovaná jídla nebo kupujete polotovary označené jako veganské?