Stránky bez kontaktů a jména výrobce
Často natrefíte na stránky, které na první pohled vypadají poměrně důvěryhodně. Obsahují obecné informace o výrobku, reakce zákazníků, shrnutí pozitivních účinků prášků na hubnutí a objednávkový formulář. Kromě nadšení, které ve vás takové stránky mohou vzbudit mírné podezření, že něco není v pořádku.
Nikde totiž není možné dopátrat, na koho se obrátit v případě dotazů pomocí telefonu. Je zde jen jakýsi formulář pro dotazy. Stejně obtížné je dopátrat se, kdo je ve skutečnosti výrobcem prášků na hubnutí či distributorem. Něco málo se Vám možná podaří najít ve všeobecných obchodních podmínkách, kde ale obvykle zjistíte, že dodavatel je z některého vzdáleného státu (např. Panama, Komorská unie apod.). To už Vám může napovědět, že ať budete cokoliv řešit, bude se spor řídit právem onoho státu. Navíc takové výrobky nepodléhají kontrole českých úřadů a mohou tak teoreticky být nebezpečné nebo přinejmenším nemusejí obsahovat účinné látky.
Smluvní podmínky chybí nebo jsou psány nesrozumitelně
Smluvní podmínky mají jasně vymezovat obchodní vztah mezi prodávajícím a kupujícím. V nich se máte dozvědět, s kým vlastně uzavíráte smlouvu, za jakých podmínek je váš obchod uzavřen i třeba jak se prodávající staví k reklamacím nebo vrácení výrobku.
Když je na stránkách nenajdete, nevíte, co čekat třeba v případě vaší nespokojenosti s výrobkem. Občas se stane, že smluvní podmínky sice najdete, jsou ale psány cizím jazykem. Pokud cizí jazyk ovládáte, může to být zajímavé počtení. Pokud ne, bývá obvykle lepší podívat se po jiném výrobku, kde je prodávající transparentní i pro české zákazníky.
Poslední možností také je, že obchodní podmínky jsou sice psány na první pohled českým jazykem. Jsou ale přeloženy z cizího jazyku a v češtině tak některé věty postrádají smysl. Je na vás, jestli se spokojíte s takovými podmínkami obchodu, který se chystáte uzavřít.
Chybí přesné složení výrobku
Pokud ani na oficiálních stránkách výrobku nenajdete přesné složení a obsah jednotlivých složek, nákup takového doplňku stravy na hubnutí si dobře rozmyslete. Jak říká staré české přísloví - takto koupíte zajíce v pytli. Pokud je výrobce fér, uvede na sebe nejen kontakt, ale nestydí se ani prezentovat, co přesně vám prodává.
Když vám prodejce nezašle přesné složení výrobku ani poté, co ho o něj požádáte, výrobek s ohledem na prevenci vašeho zdraví nekupujte. Nevíte totiž, co všechno obsahuje. Mohou v něm být alergeny a vy si tak můžete nevědomky uškodit.
Stejné fotky lidí, různá jména
Zaujaly vás na stránkách pilulek na hubnutí příběhy "zákazníků", kteří údajně skutečně zhubli? A líbí se vám, že jsou to podle jmen Češi? Zkuste se podívat na stránky doplňku na hubnutí v jiném jazyce. Častokrát uvidíte ty samé fotky se stejně povzbudivými příběhy, akorát se jménem, které se tomu Českému nepodobá ani z dálky. To by pro vás mělo být varovným signálem. Výrobce nebo distributor takového výrobku vám neprezentuje skutečnost, ale fikci od začátku.
Kontroverzní nebo nereálné výsledky prezentované v diskuzích
Po shlédnutí stránek také často pátráte po zkušenostech někoho, kdo tento přípravek na hubnutí zkusil. Protože neznáte nikoho osobně, je snadné zadat hledání takových zkušeností do vyhledávače na internetu nebo rovnou zamířit do některé z oblíbených diskuzí na hubnutí.
Právě diskuze o hubnutí často zaplavují distributoři nebo prodávající doplňků na hubnutí komentáři od fiktivních osob. Obvykle se vás snaží na první pohled šokovat, že hubnutí jde samo nebo extrémně rychle. Nebo se v diskuzích dozvíte, že k hubnutí nepotřebujete pohyb, jen polykat pravidelně prášky na hubnutí.
Díky těmto příspěvkům si dělají výrobci a distributoři dobré jméno na internetu. Cílí tak přímo na lidi, kteří hledají reference k nějakým práškům na hubnutí a mnohem snáze je tak přesvědčí k nákupu jejich výrobku.
Pokud tak najdete příspěvky stylu: "Díky práškům jsem zhubl/a za měsíc 10 kilo", "Nesportuji, jen užívám prášky na hubnutí a hubnu stejně dobře" a podobné, berte je s rezervou. Je obecně známo, že bez pohybu a/nebo úpravy jídelníčku tělo tuky samo nespaluje a svaly vám samy také nenarostou.
Zkontrolujte stránky výrobce přímo u státní zemědělské a potravinářské inspekce
Pokud máte o výrobku nebo jeho stránkách pochybnosti, podívejste se na stránky potravinynapranyri.cz a zjistěte, jestli je oficiálně zařazen mezi těmi rizikovými. Setkali jste se s některým podezřelým výrobkem na podporu hubnutí? Pište níže.