Sladká jídla
Určitě jste to už zažili. Když si dáte něco sladkého, hladina krevního cukru vyletí prudce nahoru a vy se cítíe chvíli naprosto úžasně. Pak přijde únava a nálada klesne. Pokud je v krvi příliš mnoho cukru, tělo vyplavuje inzulín ve větším množství a snaží se cukr zpracovat. Tento nadbytek inzulinu a vynaložená energie těla k produkci tohoto hormonu vedou podle výzkumů k symptomům spojovaným často s depresemi - tedy malátností, spánkovými poruchami, pocitem vyčerpanosti a změnou nálady.
Pokud máte chuť na sladké, dopřejte radši tělu mlsání ve zdravé podobě. Ideálním příkladem je ovoce nebo některý z dietních dezertů.
Přesolená jídla
Přesolená jídla nemusí nutně vypadat nezdravě. Vemte si třeba kvalitní krůtí šunku. Ta může obsahovat i více než 95% masa a na první pohled je tedy ideálním doplňkem dietního jídelníčku. Když se podíváte na složení, dozvíte se, že tato šunka obsahuje kromě velkého množství masa i velké množství soli. Na 100 gramů i více než 3 gramy. Přitom denní maximální doporučená dávka je 5 gramů soli.
Samotný sodík, podstatná část soli, je pro tělo podstatným minerálem. Udržuje balanci v těle a podporuje naše zdraví. Pokud je sodíku ale moc, dokáže rozhodit rovnováhu v našem těle. To opět vede k únavě, nečekaným zdravotním problémům a změně nálady k horšímu.
Při výběru potravin proto sledujte i množství sodíku, abyste snížili riziko vzniku depresí.
Potraviny obsahující lepek
Hodně diskutovaný lepek, tedy podstatná součást bílé mouky, dokáže ovlivnit i naši náladu. A to nejen u celiaků, kterým lepek způsobuje zdravotní potíže. Tělo u nich reaguje na lepek jako na škodlivou bakterii a způsobí tak zažívací obtíže, ale i únavu a malátnost.
Podobnou reakci, i když ne tak výraznou, může nadbytek lepku způsobovat i u zdravých jedinců. Tělo lepek hůře tráví a kvůli tomu věnuje víc energie na jeho zpracování, než by jinak muselo. Výsledkem může být pokles nálady a pocit únavy větší než při zdravém jídelníčku.
Co vy, po kterém jídle na sobě pociťujete pokles nálady?