Jeden benefit takové cvičení přecijen může mít. A to zlepšení citlivosti na inzulín. Ale pěkně popořadě. Když jíme, tělo vylučuje inzulín, tedy hormon, který pomáhá dopravovat cukry z krevního oběhu do našich orgánů a svalů. Když ale jíme příliš často nebo nezdravě, hladina cukru v krvi doslova lítá nahoru a dolů. Při takovémto dlouhodobém zatížení organismu klesá účinnost inzulínu, a tedy se nám i hůře zpracovává potrava a hůře shazuje váha.
Pokud tělo občas hladoví, nevylučuje tolik inzulínu a díky tomu nezatěžujeme tělo - nenutíme ho k produkci nadměrného množství inzulínu. A stejně tak nejsme proti účinkům inzulinu tak odolní jako v případě, kdy se cpeme.
Dalším pozitivem cvičení nalačno je zvýšená produkce somatotropinu (nebo-li lidského růstového hormonu). Právě tento hormon podporuje růst svalů, tkání, zlepšuje pevnost kostí a pomáhá spalovat tuk. Sportovci právě tento hormon používají jako nelegální anabolikum. A vy jeho zvýšenou produkci můžete mít naprosto legálně a snadno - právě díky cvičení na lačno v kombinaci s pravidelným a dostatečným spánkem. Podle výzkumů dochází při dodržování pravidelného cvičení nalačno a dostatečného odpočinku k nárůstu v produkci růstového hormonu až o 2000% u mužů či o 1300% u žen.
Cvičení na lačno také pomáhá správnému fungování distribuce živin v těle. Při cvičení vzrůstá hladina testosteronu, což pomáhá budovat svalovou hmotu i celkovou kondici. Spolu se zvýšenou produkcí somatotropinu tak můžeme snáze dosáhnout lepšího spalování tuků a zároveň lepšího nárůstu svalové hmoty.
Cvičení na lačno pak také povzbuzuje správné hospodaření svalů s glykogenem. Tělo se může naučit lépe pracovat s dostupnými zdroji energie. To může mít ve výsledku skvělý vliv i na lepší výdrž při cvičení - tělo si dokáže lépe poradit s tím, kde vzít jakou energii.
Na druhou stranu, pokud cvičíte na lačno, musíte tělu dodávat i více bílkovin. Při takovém cvičení totiž spalujete až 10% kalorií právě z bílkovin, zatímco při cvičení s nasyceným žaludkem je to kolem 5%.