Navíc má ochranný účinek na sliznici, a tedy dokáže pozitivně působit i na žaludek.
Avokádo obsahuje převážně nenasycené tuky, které neobsahují cholesterol. Překvapivé je možná zjištění, že při konzumaci avokáda se hladina cholesterolu nezvyšuje, ale naopak snižuje. Při experimentu sledovali vědci po dvou týdnech konzumace avokáda výrazné snížení hladiny cholesterolu, především toho špatného, tedy typu LDL. Dále se snížila hladina triglyceridů (tuků) v krevní plazmě. Díky těmto poznatkům se pravidelná konzumace avokáda doporučuje všem, kdo mají zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi nebo trpí jakýmkoliv jiným druhem hypolipidemie (zvýšená hladina tuků v krvi).
Avokádo je nejbohatším druhem ovoce na obsah vitaminu E. Z rostlinných potravin mají větší obsah vitamínu E jen olejnaté ořechy, pšeničné klíčky a olivy. Tento vitamín je silný antioxidant chrání tak organismus nejen před škodlivými vlivy okolí, ale i před rakovinou a stárnutím buněk.
Avokádo je také bohaté na obsah vitamínu B6 a dokonce má nejvyšší obsah železa. Za normálních okolností je železo v rostlinné stravě obtížněji stravitelné než železo z živočišných zdrojů. Avokádo obsahuje vitamin C a díky tomu se železo v těle absorbuje lépe než z ostatních druhů rostlinných potravin.
V neposlední řadě je avokádo skvělým zdrojem vlákniny, proto vás dokáže zasytit nejen díky tukům, které obsahuje.
Neutrální chuť, skvělá nutriční hodnota a pozitivní účinky látek, které avokádo obsahuje, ho dělají jedním z prospěšných druhů ovoce. Ačkoliv je exotické, dnes už ho snadno koupíte v obchodech a není ani přehnaně drahé. Už proto stojí za ochutnání.